Estetik Cerrahi, Estetik, Burun Estetiği, Meme Estetiği, Göğüs Estetiği, Ahmet Karacalar, Burun, Meme, Estetik
 

Bacak Estetiği, Bacak Düzeltme, Çarpık Bacak

 

Bacak Estetiği ve Sanatsal Oranlar

İdeal bacak oranlarının kişi tarafından yaklaşık olarak bilinmesi kendisini daha değerlendirme şansını verir. Bacak dendiği zaman üst bacak ve alt bacak ayrımı dışında, üst bacağa uyluk alt bacağa ise bacak denme alışkanlığı vardır. İdeal bacak için bazı kas ve kemik çıkıntılarının yumuşak bir şekilde belli olması arzulanır. Bacaklar tüp şeklinde homojen yapılar değildir. Silindirik biçimine rağmen çok sayıda kas ve kemik girinti çıkıntılarına sahiptir. Aslında çok karmaşık bir yüzey anatomisine sahiptir.

Bacakla ilgili oranlara bazı örnekler:

• Alt bacak iç yüzü bacak dışına göre daha az kavisli olmalı
• Bacağın uzunluğu kişinin boyunun dörtte biri kadar olmalı
• Bacak çevresinin en fazla olduğu yerin ölçüsü bacak uzunluğunu dörtte üçü kadar olmalı
• Bacak ortasının çevre ölçüsü en geniş yerin yaklaşık yarısı kadar olmalı

Bacak Şekillendirme
Bacak şekillendirme kalın bacak, ince bacak, asimetrik bacak, parantez bacak, X bacak, dalgalı bacak ve bölgesel deformasyonları kapasar. Bacak şekillendirme için pek çok farklı işlemin birarada yapılması gerekir. Ancak burada ki en önemli yaklaşım yağların yerlerini değiştirmek ve kamuflajdır. Liposuction, lazer lipoliz, lifting, subsizyon, yağ enjeksiyonu, lazer ile doku sıkılaştırma, lazer kılcal damar tedavisi, hücre enjeksiyonları ve botoks bunların başında gelir.
İdeal bacak konturu için bazı bölgelerde yağ almak, bazı bölgelere tam tersi yağ hücresi vermek, gerekir. Doku içi bantların gevşetilmesi, bazen miniliftler, kas tonusu arttırma işlemleri ve derinin mikrodolaşımını düzelten yöntemler bir arada uyumlu bir şekilde kullanılmaldır. Bunlar bacağın kontur estetiğini oluşturur. Bacak derisinin de pürüzsüz, yumuşak, kılsız ve kılcal damarlarının da olmaması gerekir.

Diz Çevresi Estetiği
Diz bölgesi uyluk ve bacağın geçiş noktasındadır. Bu stratejik konumu ile diz bölgesi bacak estetiğinde çok önemlidir. Etek ya da kısa bir elbise giyildiği zaman merkezdeki konumu ve ayrıntıları ile bacak estetiğinde ön plana çıkar.

Diz çevresi estetik konturunu alttaki anatomi belirler. Uyluk ve bacak kemiklerinde kasların yapıştığı çıkıntılı bölgeler vardır. Bu nedenle diz çevremizde dış bükey kavislerin olması normaldir. Hoş ve yumuşak kavisler sadece bacak değil kadın bedeni estetiğininin geometrisidir. ( Dr.Karacalar)
Ancak bölgedeki doku kalınlığı 2 cm'yi geçiyorsa diz estetiği bozulur. Dizin iç yanındaki fazlalıklar, bacak iç yüzü boyunca zarif bir şekilde akması gereken silüeti kırarak bacakların olduğundan daha kısa görünmesine neden olur. Ayrıca bacak bacak üstüne atıldığı zaman oluşan çekici tabloyu bozar. Çünkü bu hareket, basınçla diz iç yanı fazlalıklarının daha çok belirgin olmasına neden olur.

Diz bölgesi estetiği bölgesel yağ paketlerinin yok edilmesi ile yapılır. Diz çevresine yağ dokusu basen gibi toplu halde durmaz. Çoğu kişi diz bölgesinden hoşlanmaz fakat tam olarak ne olduğunu da tanımlayamaz.

 

Diz bölgesinde ilk paket, diz kapağa üzerindeki muz paketidir ve diz kapağını üstten örtmeye çalışır. İkinci paket en çok bilinen yer olup, diz iç tarafında yer alır. Dış paket üçüncü pakettir ve dış yanda bulunur. Bu paket genellikle farkedilmez. Dördüncü ve beşinci paketler diz kapağının alt bölgesinde yuvarlak birkimler şeklindedir. Altıncı paket ise dizin alt, iç kısmından alt bacağa doğru uzanır ve alt bacağa bir tüb görüntüsü verir. Bu paketlerin bazen tamamı bazen de bir kısmı bulunur ve diz estetiğini bozar.


Diz estetiği olmadan bacak estetiğinden bahsedilemez ve diz esteği alt bacakla ilgili görünür sorunu da azaltır. ( Dr.Karacalar)

Diz kapağı üzeri bölgesi, uyluk olarak adlandırdığımız diz kapağından kasık bölgesine kadar olan bölgenin sarkmasını hemen gösterir. Diz kapağı üstü sarkan dokuyla örtülmeye başlar ve bölgede deri katlanmaları oluşur.

Diz çevresi estetiğinde işlem 1-2 saat sürer. İşlemden sonra kişi evine gidebilir. Sosyal hayattan çekilme söz konusu değildir. İyileşme süreci normal yaşam süreci içerisinde devam eder.

Bacak Eğriliklerinde Silikon İmplant

Yapısal olarak baldır zayıflığı yanısıra, çocuk felci sekeli, doğumsal kas gelişme bozukluğu, travma sonrası incelmeler bacak eğrilğine neden olur.

Slikon protezler bu zayıflıkların düzeltilmesinde yararlı olur. Protezler endoskop yardımıyla hissedilmeyen bir derinliğe, hemen baldır kası arasına yerleştirilir. İşlemden sonra yaklaşık 12 saat kadar yürümeye izin verilmez. 3-4 cm lik bir çevre artışı sağlar. Boyutta nihai sonuç için 3 ay gibi bir süre geçmesi gerekiyor. Bacak protezlerinin yerleştirilmesinden sonra nihai şekli alması için bu sure gereklidir.

Bacak Eğrilikleri İçin Hücre Enjeksiyonu
Bacaktaki kusurlar her zaman yağ fazlalığından oluşmaz. Bacak çarpıklıklarının altında yatan en önemli sorun bacak kemiği eğrilikleri ya da çocuk felci gibi kas sorunlarıdır. Bu durumlarda kamuflaj estetiği yapılır. İç bükey olan kontur çizgilerine yağ hücresi enjeksiyonu bacak eğriliklerini kapatır.

Bunun için ilk olarak hücrelerin alınacağı yağ rezervlerinize bakmak gerekli. Bunları da diz içi, alt bacak dışı, üst bacak, karın, bel ve diğerleri gibi sınıflarız. Bir bakıma bedenin yağ haritası gibi. En değerli olanlar ilk sıradakilerdir.

Kalın Bacaklar
Etek giyilmesini engelleyen ve sosyal bir stres nedeni olan bacak kalınlığının tanı ve tedavisinde ek yöntemler gerekebilir. Kalın bacakların nedenleri kalın kemik yapısı, fazla gelişmiş kaslar ve genellikle yapısal fazla yağ dokusudur. Yağ dokusunun alınması ve ek olarak botoksla ya da cerrahi olarak kasların incetilmesi ile kalın bacak sorunu çözülür. Bu konuda özellikle superdry yöntem yağların kansız bir şekilde alınması yanısıra, düzgün bir yüzey elde edilmesinde ve simetrinin sağlanmasında çok etkili bir yöntemdir. Bunların dışında ayırt edilmesi gereken önemli durumlar lenfödem ve lipödeme bağlı kalın bacaklardır.
Lenfödem bacaklardaki lenf (akkan) damarlarının bozulması ya da az gelişmesi sonrası ortaya çıkan bacak kalınlaşmasıdır. Lenfödemde genellikle tek bacak daha kalın olsada bazen iki bacakta da görülür. Bacaklar serttir. Ayaklarda da şişlik gözükür. Sıklıkla portakal kabuğu cilt görüntüsüne rastlanır. Ayak bileği kemiği üzerinde yağlanma olmaz. Parmakla basılınca iz bırakır. Bacaklarda ağırlık hissedilir ve akşama doğru bu artar.Dinlenme ile kalınlaşma azalır. Ayak sırtındaki deri iki parmak arasında tutulamaz. Bu tipik bir bulgudur.
Lipödem ise bacaklarda ilginç bir yağlanma şekli ortaya çıkarırır. Yapısal olan lipödemde ayak bilekleri genellikle daha incedir. Portakal kabuğu cilt görülmez ve şişlik yumuşaktır., Genellikle ergenlikte başlar ve ailede olabilir. Bazen hassasiyet vardır. Üst ve alt bacak yanında kalçada geniştir.
Özellikle bu iki durumun ayırt edilmesi gerekir. Ayırt edilmeden yapılacak tedaviler yanlış olacağı gibi başka sıkıntılara da neden olur. Lenfödem tedavisi ise çok farklıdır. Lenf damarlarına destek olan bacaklarda ki kalınlığa neden olan sıvının atılmasına yönelik tedavi yapılır. Lipödemde ise özellikle superdry yöntemle yağların alınması iyi bir çözümdür.
Lenfosintigrafi lenfödem tanısında çok önemli bir yöntemdir. MR bu sorunların ayırt edilmesinde yararlı olur. Sıvı birikimini ve deri kalınlaşması tanı koydurucu olup işlemden önce önerilir.
Bunların dışında sistemik hastalıklar (böbrek, kalp ve karaciğer hastalıkları gibi) ve toplardamar sorunları (derin ven yetmezliği gibi) da kalın bacaklara neden olsa da bunların ayırt edilmesi çok daha kolaydır. Bu gruptaki hastalar bacak kalınlaşması dışında çok başka şikayetler ile gelirler.

Parantez Bacak (“O” bacak)


Ayakta topuklar birbirine dokunduğu zaman dizlerin açık kaldığı duruma gerçek dışa çarpık bacak denir. Goniometre ile ölçümler ya da röntgen incelemeleri ile çarpıklığın ayrıntıları belirlenebilir.
Etek giyememe, pantolonlar içinde gizlenme, plaj ve deniz aktivitelerinden kaçınma, bir sırrı gizlemeye çalışma sıkıntısı gibi bireysel özgürlüğü kısıtlayıcı bir sorundur.

Bazı bayanlarda çarpık bacak sorununu arttıran ya da çarpıkmış havasını veren yumuşak dokuya ait sorunlar da çarpıklığın bir parçası olabiliyor. Erişkinde kemiğe yönelik işlemler uzun ve zahmetli olduğu için estetik kamuflaj ve illüzyon yöntemleri tercih edilir. Özellikle superdry yöntemle bacak yağlarının yerlerinin değiştirilmesi parantez bacak için iyi bir çözümdür. Buna ek olarak yağ hücresi, kök hücre ve silikon uygulamaları sonucu geliştiren yöntemlerdir.

Parantez bacak sosyal ve estetik bir sorundur.
Parantez bacağın tipleri ve derecesi vardır. Tedavi seçenekleri ve ücretlendirme buna gore değişir.
Çocuklarda çarpık bacak sorununu atlamamak ve gereken erken dönem tedaviler için toplum olarak bilinçli olmamız gerekiyor.

X Bacak Deformitesi
X bacak deformitesinde ayakta durulduğu zaman bacaklarda içe doğru eğik bir görünüm oluşur. Bu eğilme genellikle diz çevresinde yer alır. Dizler içe dönük dururken ayaklar ayrık durur. X bacak kadınlar kadar erkeklerde olsa da modanın ya da bazı kadınlara özgü giysilerin zorlaması nedeniyle kadınlara özgü estetik sorun olarak öne çıkıyor.

X bacağın üç nedeni var. Doğumsal, raşitizm ve gelişimsel bozukluklar (kıkırdak ve kemik hasarları gibi). Estetik nedenle başvuruların çoğunluğunda raşitizm gibi çocukluk çağında yaşanılan bir sorun olsa da bacakta ki yağ dağılımı bozuklukları bacakları daha da çirkin bir hale getirmektedir. Özellikle diz içi yağlanmada artış ve buna eşlik eden bacak dış kenarlarında yağlanmalar bu yağ dağılımı bozukluklarından bazılarıdır.

X bacağa neden olan kemik eğriliklerini düzeltmek ileri yaş için zor ve uğraştırıcıdır. Bu nedenle X bacak görüntüsüne neden olan yağ dağılımı düzeltmek ve düz bacak illüzyonu yaratmak en iyi çaredir.

Superdry Teknik ( Dr.Karacalar)
Bu teknik, kansız bir şekilde, doku altına herhangi bir sıvı ya da madde vermeksizin yağ hücrelerini olabildiğince sağlam bir şekilde alınmasını sağlar. Teknikte bacak bölgesi yağ dokusunda kansız bir ortam elde edilir. Özellikle bacak bölgesi ve ayakbileği yağ tabakası tek katlı olduğundan özenli ve hassas bir yağ alma işlemi gerekir. İşlem sırasında dokuda şişme olmaz. Bu durum hekime sonucu değerlendirme şansı verir. Karşı bacakla karşılaştırarak, simetriyi sağlama da oldukça yararlıdır.
Bu teknikle alınan yağ hücrelerinin canlılık oranının daha yüksek olduğu histolojik çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bu nedenle teknik hastanın bedenini şekillendirme de ya da yüz gençleştirmede de kullanılabilir.
Klasik liposuctionla elde edilmiş yağlarda hasarlı hücre sayısı çok fazladır. .
Pıhtılaşma bozukluğu olanlar, derin damar yetmezliği olanlar özellikle ödemin eşlik ettiği damar hastalıkları olan hastalar için liposuction yapılmaz. Bu kural superdry teknik içinde geçerlidir.

Bacak estetiğinde ve çarpık bacakların düzeltilmesinde kök hücre enjeksiyonlarının yeri

Çarpık bacak dendiğinde ilk akla gelen parantez bacaklardır. Ayakta topuklar birbirine dokunduğu zaman dizlerin açık kaldığı duruma gerçek dışa çarpık bacak denir. Ancak bunun tipleri ve derecesi vardır. Büyüme çağından sonra kemikleri düzeltmek oldukça zahmetli ve uzun süren tedavi yöntemleridir. Bunun yerine kök hücreden zengin yağ hücresi kullanımı eğrilikleri kamufle ederek oldukça iyi sonuçlar verebiliyor.

X bacak, asimetrik bacak, ince bacak , ince ya da çarpık ayak bileği yine bu hücrelerin kamuflaj ile iyi bir tedavi yöntemi olduğu durumlardır.
Özellikle kendi geliştirdiğim ve uluslarası yayınlanmış tekniğim olan superdry yöntemle, eğriliği arttıran yağ birikimlerini kansız bir şekilde alıp bunu da kök hücreden zenginleştirerek kamuflaj yapmak mümkün.

Çarpık bacakların düzeltilmesi sonrası bedenin kazançlarıÇarpık bacak düzeltilmesi kişinin boyunu uzun gösterir. Bir doğru akışkan bir şekle getirilir ise algımız onu olduğundan uzun görür. ( Dr.Karacalar)

Tek renk giyinme bir bayanı nasıl uzun gösteriyorsa, üstü farklı biçimde altı farklı biçimde bacaklar daha kısa gözükür. Bu nedenle üst bacak ve alt bacağın birbirine uyumlu yapı ve kalınlıkta oluşturulması bacakları daha uzun gösterecektir.

Dikey hatlar yatay çizgilere göre göze daha uzun görünür. Bacak konturlarında aşırı girinti ve çıkıntıların olması bacağı kısa gösterir. Bu nedenle zarif bir şekilde akışkan hatların oluşturulması bacağı uzatacaktır.
Fazla kilo kişiyi nasıl daha kısa boylu gösteriyorsa, kalın bacaklar da olduğundan kısa gözükür. Bu nedenle bacak hatlarının düzeltilmesi daha akışkan haşe getirilmesi kişinin boyunu uzun gösterir. Bir diğer önemli ayrıntı ise, özgüvenle uzunluk arası ilişki. Özgüvenli kişiler olduğundan uzun gözükür. Bacaklarıyla sorunu yaşayan bayanlar da önemli bir özgüven sorunu var. Bacak estetiği sonrası özgüven artışı kişiyi olduğundan daha uzun gösterecektir.

Parantez bacak sahibi olanların etek giyememe gibi bir sorunu vardır. Bu durum bireysel özgürlüğü kısıtlayıcı bir sorun. Pantolonlar içinde gizlenme, yeni moda bir eteğe imrenerek bakma, plaj ve deniz aktivitelerinden kaçınma diğer sıkıntı nedenleri. Bazen herkesten sırrı gizlemeye çalışma sıkıntısı durumu daha da zorlaştırır.

Çizme giyememe, tayt ya da dar pantolon giyememe gibi sıkıntılar da parantez bacak başta olmak üzere bacak estetiği sorunu yaşayanların ortak derdi. Bu kısıtlayıcı konulardan kurtulma sonra özgürlük önemli bir kazançtır.

 

Bu kısa cümle pek çok gerçeği gizliyor aslında. Yüksek topuklar bacak uzunluğunu, bel ve kalça kavsini arttırarak çekicilik  puanını yükseltirken, çene yukarıda postür profil estetik puanını yükseltir. Aslında belkide en önemlisi estetik işlemlerde  rastgele ve bilinçsiz bir tutum yerine  bilimsel dayanağı olan yüksek standartlı  işlemleri araştırmak ve  tercih etmektir. (Ahmet Karacalar, Prof.Dr.)

Spiral Bacak Germe

Özellikle iç bacaklar yapısı gereği hızla gevşeme, deformasyon ve sarkma eğiliminde.  Kilo alımlarda gevşek yapısı nedeniyle balon gibi kolayca şişebilmekte.  Bu bölgenin yağ fazlalığı yaptığı ağırlıkla burada ki dokuyu daha fazla deforme eder. Bölgenin yürüme sırasında birbirine sürtmesi yaşam kalitesini azaltan başka bir sorundur.
  Ancak bölge olarak liposuction işleminin çok tedbirli yapılması gerekir.  Lazer lipoliz gibi enerji verici yağ alma işlemlerine rağmen doku toparlanması zayıf ve sarkmaya eğilimi vardır. Doku kalitesinin bozuk olduğu durumlarda bacak germe ile yağ alma işleminin birlikte yapılması ideal olur.
  Bölge huni şeklinde yukarıdan aşağı azalan bir anatomik yapıdadır. Yapılacak germe işlemininde buna uygun olması gerekir.  Basitce kasık içi germeler genellikle yeterli olmaz.  T şeklinde bacak germeler ise oldukça fazla iz bırakır.    Spiral bacak germe adı verilen ve iç bacağı bir huni mantığıyla ele alan germe tekniği bölgeyi biçimlerdirme ve izin gizlenmesi gibi önemli avantajlara sahiptir.

Çocuk felcinde bacak estetiği

Çocuk felci yüzyıllardır insanlığı etkileyen ve özellikle bacaklarda deformasyona neden olan bir hastalık.  Hatta eski Mısır uygarlığına ait bir  stelde  muhtemelen çocuk felcine bağlı tipik bir bacak deformasyonu yer almıştır.

Çocuk felci  ( paralitik polyo ) geçiren kişilerde %25-50 oranında  bacaklarında deformasyon kalıyor.  Bu estetik sorunlar  ayak ve bacaklarda bazen kalçayı da içeren şekilde kas iskelet sekelleri şeklinde olur. Tutulan bacağın büyümesi dururken diğer bacak büyümeye devam ettiği için arada ki fark giderek açılır. Bacak asimetrisi bir başka önemli sorun. Bu tür hastaların aynı zamanda geçirdikleri ortopedik operasyonlara bağlı farklı derece de yara izleri de oluyor.

Günümüzde estetik plastik cerrahinin vardığı düzey ile çocuk felcine bağlı sorunları belirli bir dereceye kadar düzeltmek mümkün. Hatta deformasyonun çok ciddi olmadığı durumlarda   her iki bacak birbirine benzer hale getirilebilir.

Bu konu da özellikle yağ hücre- kök hücre karışımları zayıflıkları doldururken enjekte edilen bölgeyi besleyici özelliği de var. Vücudumuzda en iyi kök hücre kaynağı yağ dokusu.  Yağdan elde edilen kök hücreler yağın daha fazla tutmasını ve yaşamasını sağlarken, verilen yerde ki dokuyu onarma özelliği de var.

Hücrenin yeterli olmadığı ya da deformasyonun çok fazla olduğu durumlarda silikon protezler çok işe yarar. Çok sertleşmiş bacaklarda bazen silikon öncesi doku genişleticiler ile ön bir hazırlık yapılır.  Doku genişleticiler sertleşmiş dokuyu açarken kalıcı silikonun ve hatta yağ enjeksiyonunun daha kolay uygulanmasını sağlar.

Bazı hastalarda tedavi bir seansta bitebilirken, ciddi deformasyon durumlarda bir kaç ek seans gerekebiliyor.

Sağlıklı bacakta da aşırı kalınlık ya da çarpıklık gibi estetik sorunlar olabiliyor ve bu durumda iki bacağı eşitlemek için sağlıklı bacağa da bazı şekillendirme işlemleri yapılır.

Çocuk felcine bağlı bacağın estetik sorunlarında öncelik etek estetiğine ait. Diz çevresi ve alt bacak işlemleri için vücudun yağ rezervleri  ve silikon kullanılır.   Bütünü tamamlamak için üst bacak ve kalça da plana dahil edilmelidir.


Not: Bacak estetiği ile ilgili teknik ayrıntıları www.bacakestetigi.net sitesinden elde edebilirsiniz.

*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 
 
Her Hakkı Saklıdır  © 2010 | www.ahmetkaracalar.com