Akne izi tedavisi

Akne izi tedavisi

Özellikle icepick akne izi olarak geçen ve yanaklarda delik ve çukurluk olarak görünen akne izinin tedavisi kolay değildir. Bu tür izlerde lazer ya da kimyasal soymalar ya işe yaramaz ya da geçici iyileşmeler görülür. Bu tür izleri kapatıcılarla da (fondotön vb ) gizlemek zordur. Tersine kapatıcı maddenin çukurların içine girmesi ile daha kötü bir görüntünün oluşmasına neden olur.
Akne izi tedavisinde başarısızlığın en önemli nedenlerinden birisi akne izinin tek tip zannedilmedisir. Tedavide öncelikle doğru tanıyı koyup, buna göre bir plan ile başlanır.
Icepick akne izinde kompozit greft ve dermabrazyon oldukça etkili bir yöntemdir. Yöntemde icepick ler mikroskop ya da loop altında çıkarılır. Oluşan boşluklara kompozit doku nakli yapılır. Doku iyileşmesinin ardından tedavi dermabrazyon ile tamamlanır. Dermabrazyon mekanik bir soyma işlemi olup özellikle yapı ve renk homojenliğinde etkilidir.
Icepick akne izleri genellikle tek başına olmaz. Diğer tip akne izleride eşlik edebilir. Dermabrazyon işlemi diğer akne izleri içinde etkili olacaktır. Icepick akne izlerinde temel işlem kompozit doku nakli ve dermabrazyon olmasına rağmen eğer genel bir yumuşak doku erimesi ya da erken yaşlanma bulguları varsa ek bir kök hücre seansı düşünülebilir. Bu basamak kulak arkası ya da yağ dokusundan elde edilen kök hücre enjeksşyonlarını içerir. Kök hücre olmayan ve PRP olarak bilinen yöntemle karıştırılmamalıdır.

SorularınızThis site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.