Anne-Kız Estetiği

Anne-Kız Estetiği

afgan_editk

 

Fotoğraf getirerek “Buna benzemek istiyorum” ya da “ Burnum buna benzesin” şeklinde yaklaşımlar estetik cerrahide çok kabul görmez. Öncelikle her birey kendi sınırları içinde değerlendirilir. Kişinin benzemek istediği yüzün ana hatları ve özellikleri kişinin yüzüne ya da yüzünün bir bölümüne uygulanabilir. Bu yaklaşım özellikle uyumsuz, kusurlu ya da beğenilmeyen bölge ya da yapılar için kullanılabilir.

Ancak yaşlanmış bir yüzü geçmişe döndürürken eski fotoğraflarını temel almak doğru bir yaklaşım olur. Kişi sonuçta eski haline benzer olacaktır ( Elbette eski hali güzelse ). Yeni yüzüne kendisinin ve çevresinin uyumu daha kolay ve hızlı olur. Yüzün bütününü dikkate alan kombine estetik yaklaşımlar ile bu sağlanabilir. Özellikle de sinerji işlemleri ile. Bu yöntem Amerikan literatüründe anne-kız estetiği ya da erkekler için baba kız estetiği olarak adlandırılıyor.

Anne-kız estetiğini anlatabilmek için pek çok sanatçıya ilham kaynağı olan Sharbat Gula isimli Afgan kızın genç ve yaşlanmış fotoğraflarını kullandık. ( Fotoğrafı çeken S. McCurry ve National Geographic dergisinde yayınlanmıştır.) Fotoğraf sanatının Mona Lisa’sı olarak da konuşulan bu çekimler Anne-kız estetiğini anlatmak açısından da bize ilham verdi.

SorularınızThis site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.