Aşil’in bileği ve ayak bileği estetiği

Aşil’in bileği ve ayak bileği estetiği

Aşil bölgesindeki deformasyon için  estetik girişim talebinde bulunanların sayısında bir artış var.  Aşil bölgesi ayak bileği arkasındaki güçlü kirişin olduğu bölge olup, ayak estetiği açısından dikkate alınması gereken bir ayrıntıdır. Onlar, bedenin bütün yükünü taşıyan zarif, feminen sütunlar gibidir. Ayağa farklı kültürlerde farklı anlamlar yüklenmiştir. Ayağı aşağılayan kültürler yanında, çıplak ayağın barışın sembolü olarak görüldüğü ya da masumiyet sembolü olarak düşünüldüğü  kültürler vardır.

unnamed (1)  Çinlilerin ayak bağlama gelenekleri ile günümüzün yüksek topuklu ayakkabı modası arasında benzerlikler  gerçekten ilgi çekici. Çinlilerin ayakları küçük tutma yanısıra, bu ayaklarla yürümeye ya da denge kurmaya çalışan kadın pelvisinin hareketleri ve biçimi ile ilgilendikleri söylenir. Bu açıdan Çinlierin ve elbette Çinli erkeklerin gizli erotik planları olduğunu da düşünmek mümkün. Yüksek topuklu ayakkabılarla yürümek de  benzer etkiler yapar. Popüler kültürde  bu tarz yürüyüş  için, bir başka deyişle bol salınımlı, ayrıntılı ve dinamik bu eylem için  ayartıcı  ya da baştan çıkartıcı anlamlar yüklenmiştir.Yüksek topuklar aynı zamanda uzun ve silindirik bacak illüzyonuna neden olup,  bacak estetiğini arttırır. Yüksek topuklar ile yürüyüş bize dinamik estetiği de hatırlatırken, estetiğe farklı bakış açıları olması gerektiğini  hisettirir. Ramachandran adlı bir nörolog, beyin korteksinde ayak ve genital bölgenin komşu alanlarda olduğunu ve ikisi arasındaki nöral ilişki ile ayağın ayrı bir anlam kazandığını vurgular.Bir başka deyişle ayak erotik ve estetik obje konumunu sağlama almıştır, diyebiliriz.

Mitolojik öyküye gelince, Aşil, peri Thetis’in oğludur. Annesi onu yaralanamaz yapmak için Styx nehrinin siyah sularına daldırır.  Aşilin   bütün bedeni yaralanamaz bir güç kazanır. Ancak  annesinin avuçları altında kalıp ıslanmayan ayak bilekleri bir ölümlünün ayak bilekleri gibi kalacaktır. Aşil, Troya savaşında tek yaralanabilir yerinden vurulur. İsmi  ise  tıp adamları tarafından  ayak bileklerinin arkasındaki kalın kirişe ve bölgeye verilir.

Ayak bileğinin yaşamsal önemi öyküde ki kadar olmasa da estetik önemi epeyce fazla. Superdry teknik kansız ve dikişsiz bir şekilde ayakbileğinde ki yağların alınması işlemidir. İşlem sırasında şişme de olmadığı için simetrinin sağlanmasında, deri düzensizliğinin önlenmesinde ve yeterli şekillendirme de önemli avantajlara sahip bilimsel bir yöntemdir. İşlem sonrası ev dönüş ve erken dönem mobilizasyon mümkündür.

SorularınızThis site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.