Botoks ile mimik tasarımı

Mimiğe bağlı yüz çizgilerine sahip olanlar için botoks oldukça iyi bir çözümdür. Ancak belirli bir şablona göre uygulanan botoks birbirine benzeyen yüzler yaratmaktadır. Birbirine benzeyen yüzler ile kişinin özgünlüğü kaybolur. Şablon botoks yerine botoks  kullanılarak yapılan mimik tasarımı daha doğru ve kişiye özel sonuçlar verir.

Yanlış mimik kullanımı hızlı ve kötü yaşlanmaya neden olur. Mimik kasları kayalara vuran dalgalar gibi, deriyi aşındırır ve yıpratırlar. Özellikle kaş arasında ya da ağız köşelerinde olanlar sürekli sert, kızgın ya da hüzünlü anlamlar vererek aslında iletişime zarar vermeye başlar. İfadenin gücü olan mimikler, yanlış duygusal mesajlar vererek iletişimi de bozar. Bazen o denli gelişirler ki, kabarıklık yaratarak yüz coğrafyasına zarar verirler. Özellikle bu grup için bir başka deyişle hiperaktif kasları olan kişiler için, botoks ya da cerrahi olarak mimik tasarımı yapmak mümkün. Üstelik kişiyi ifadesiz, daha kestirme bir tanımlama ile poker yüzlü yapmadan…

Doğru mimikler yüze anlam verir. Onlar kelimelerin gücüdür ve ifadelerimize ayrı bir derinlik getirir. Hatta kelimelere başvurmadan, sessiz konuşma ya da iletişim için iyi birer araçtırlar. basamaklarında beynin eski yapılarına aittirler Bu nedenle mimik iletişim, sözlü iletişimden önce gelir. Yüzün 80 kası var ve bunlarla 7000 farklı yüz ifadesi çıkarmak mümkün.

Mimik tasarımının temelinde kişinin yüzünü, mimik kaslarının yerini ve gücünü bilme yanında kişinin yapısını ve tarzını da bilmek gerekiyor. Meslek gruplarına, cinsiyete ya da kişinin mimik kası dağılımına göre farklı tasarımlar yapmak mümkün. Özellikle aktörler, aktiristler, tiyatro oyuncuları, ekran yüzleri, rekabete dayalı iş sektörlerinde mimik tasarımı kariyer estetiği olarak ayrı bir önem kazanıyor.