Boyun Estetiği

boyun-estetigi

Boyun estetiğinde sorunun derecesi ve tipine göre boyun estetiği yöntemleri değişir.

Boyun bakımı genellikle ihmal edilen, fakat yüz kadar değerli bölgelerimizden birisidir. Düzgün bir boyun, yüzün güzelliğine önemli katkıda bulunur. Tersi ise yüz güzelliğine çok şey kaybettirir. Gergin ve sağlıklı cilde sahip silindirik bir boyun üzerinde yüz zarif bir şekilde yükselmelidir. Boyun ve yüz komşu yapılar olsa da birbirlerinden net açılarla ayrılmalıdır.

Boynu gergin ve düzgün tutan en önemli yapı deri altında bulunan; köprücük kemiği ve göğüs dekoltesinden alt yüze kadar yelpaze şeklinde uzanan bir kas tabakasıdır. Düzgün bir boyunda bu kas tabakası bir korse gibi boynu sarar ve deriyi gergin tutar. Kasın gevşemesi ve yer değiştirmesi ile boyunda uzunlamasına bantlar oluşmaya başlar, çene altı sarkar, boyun derisi gevşer. Hatta bu değişikler yüz alt bölgesini de etkiler ve yüzü aşağı doğru çekmeye başlar. İnce ve ortada olan boyun derisi güneşten çok etkilenir. Kırışır ve gevşer.

Boyun estetiğini bozan sadece yağ ise bu yağların liposuction ya da lazer lipo ile alınması sorunu çözer. ( Şekil 2)

Yağ yanında boyun kasında ayrılma var fakat sarkma yoksa endoskopik ön boyun germe ideal bir yöntemdir. ( Şekil 3) Çene altında 3-4 mm lik teleskoplarla girilerek boyun kasına korse gibi şekil verilebilir ve silindirik boyun konturu tekrar sağlanabilir. İşlem sırasında boynun görüntüsü büyütülmüş bir şekilde fiber kablolar ile ekrana aktarılmakta ve ayrıntılı bir şekilde boyun anatomisi görülebilmektedir. İşlem sırasında cadı çenesi olarak bilinen çene ucu sarkmaları da düzeltilebilir. İşlem sonrası iyileşme hızlıdır. İşlem lokal anestezi altında yapılabilir. Görünür bir yara izi bırakmaz. Boyun derisinde aşırı sarkmanın olduğu durumlar dışında çene altı sarkmaları, boyun derisi gevşeklikleri, boyunda bulunan uzunlamasına bantlar için ideal bir tekniktir. İşlemde buyun derisi oluşturulmuş boyun korsesi üzerinde güzel bir şekilde iyileşir.

Şekil 4 te görüldüğü gibi ileri düzey boyun sarkmalarında fazla deri ense saç hattından çıkarılır. 

Korse tekniği yüz gençleştirme işlemlerinin bir parçası olarak kullanılabildiği gibi, tek başına da kullanılabilir. İşlem sırasında boyundaki yağ fazlalıkları alınabilir. Bazen sarkan çene altı tükrük bezleri boyunda düzensizlik yaratabilir. Korse tekniği sırasında sarkan tükrük bezleri toparlanabilir. Gerekirse çene iskeleti implantlar ile güçlendirilir. Boyun çene açısı kapalı kişilerde, bu açıyı oluşturmak içinde gereken kas şekillendirme ve askı işlemleri bu teknikte yapılabilir. Düzgün ve gençleşmiş bir boyun üzerinde yüz gençleştirme daha başarılı sonuç verecektir.

Endoskop kullanımı ile şekillendirilmiş kuğu boynu biçimindeki boyun derisi için fraksiyonel lazer, kök hücreden zengin yağ enjeksiyonu ve mezolift gibi yardımcı yöntemler ile boyun derisi kalitesi daha da arttırılabilir.

Şemsiye askı ile boyun germe

Boyun -askılama

Özellikle  fazla sarkmamış fakat gevşek ve çene-boyun hattı yeterince belirgin olmayan durumlarda boyun şemsiye askı oldukça etkilidir. Çene-boyun hattı boyunca iki adet şemsiye askı ile ile işlem lokal anestezi altında yapılır. Eğer çene altı yağ fazlalığı var ise bu işlem sırasında fazlalığın çekilmesi önemlidir. İşlem sonrası  işe ve sosyal hayata dönüş hızlıdır. Etki süresi 3-4 yıla kadar uzayabilir.