Burun deliği estetiği

Kişinin burun ameliyatı olduğunun anlaşılmaması için burun deliği estetik oranlarının iyi olması gerekir. Ameliyat olmuş bir burun en önemli ipuçlarından birisini burun deliklerinden verir.

Modern estetik cerrahide ameliyat olmuş bir burnun ameliyat olduğunun anlaşılmaması burun estetiğinde en önemli hedefleri arasındadır. Kişinin burun ameliyatı olduğunun anlaşılmaması için burun deliği estetiğinin iyi olması gerekir. Bunun yollarından birisi burun deliklerinin doğal duruşudur.

Burun delikleri yandan bakıldığı zaman simetrik ve eşit elips gibi olması gerekirken, önden bakıldığı zaman kanatlarını açmış martı görüntüsüne sahip olmalıdır. Burun delikleri oval şeklini cerrahiden sonra da korumalıdır. Oval şeklinin yuvarlaklaşması siyah ırka ve çocuklara özgü bir geometri olduğu için burun estetiğinde arzulanmaz.

Burun delikleri burun için estetik önemi olduğu kadar fonksiyonel önemi olan yapılardır, havanın burna giriş kapılarıdır. Burnumuzdan içeri giren havanın yarattığı negative basınca dayanamaz ise giren hava miktarı azalır. Bu nedenle burun estetiği ameliyatlarından sonra burun kanatlarının kıkırdak desteğinin zarar görmemesi çok önemlidir.
Aslında burun deliği ve çevreleyen yapılar çok karmaşık bir ünite oluşturur. Yedi bölümden oluşan burun kanatlarına özenli yaklaşmak gerekir. Burun deliği estetiği tam bir burun ameliyatının bir parçası olarak yapılabildiği gibi, tek başına da yapılabilmektedir. Burun deliklerini çevreleyen burun kanatlarının yeri ve şekli burnun uzun ya da kısa algılanmasına neden olur. Bu nedenle sadece burun deliği estetiği yapılarak bile burun daha iyi hale getirilebilir.

Burun deliği estetiğinde burun deliklerinin boyutu küçültülüp, büyütülebilir. Burun kanatları daraltılıp, şekli değiştirilebilir. Etli burun kanatları inceltilebilir. Burun deliği estetiği yaparken matematik formüller oldukça önemlidir.
İki burun deliği arası mesafe için göz iç kenarları arasındaki mesafeyi ölçü alırız. Kanatları açık martı görüntüsü cephe bakışta sağlanırken, düzgün oval şeklini elde ederek burun deliği estetiği tamamlanır.

Nefes almada sıkıntı çeken bazı kişilerde burun deliklerinin kıkırdak desteğinin yetersiz olduğunu fark edip, burun deliklerine kıkırdak desteği ile burun içine hava girişini arttırmak mümkün. Bu durumlarda burun dış kapakçık sistemi genellikle bozuktur. Burun kanadı kaslarının aşırı güçlü olmasına bağlı burun deliği büyüklüklerinde basitçe botoks iyi bir çözüm olabilir.