Burun Estetiği İşlem Basamakları ( Dr.Karacalar)

Burun Estetiği İşlem Basamakları ( Dr.Karacalar)

1. Burun Estetiği Analizi

Burun Estetiği tasarım ve modelleme çalışmaları

2.Burun Estetiği Ameliyatı öncesi hazırlık

Burun Estetiği ameliyatı öncesi kişinin psikolojik, sosyal ve bedensel hazırlığını içerir. Yaşamında bir kriz dönemi olan kişiler bu işlem için uygun değildir. Bir işlem için en iyi adaylar psikolojik olarak sorunsuz, beklentilerini iyi belirlemiş, burun derisi çok kalın ve sorunlu olmayan kişilerdir. İşlem öncesi gece ve işlem sabahı kişiye rahatlatıcı ilaçlar verilir.

3.Burun Estetiği Ameliyatı sonrası birinci hafta

Burun estetiği ameliyatı sonrası tampon genellikle kullanılmaz. Burun içinde yapılacak işlemler çok fazla ise yapışmayan silikon tamponlar ya da kendiliğinden eriyen tamponlar tercih edilir.

Yapılan işlemi desteklemek, şişliği azaltmak ve dışarıdan gelen darbelere karşı burnu korumak için alçı kullanılır.

Baş yüksekte,rahat ve boyun öne doğru kıvrılmadan olmalı.
Buz uygulama Özellikle göz altlarına aralıklı, 36 saat önerilir.

Burun içi temizliği: Burun içi salgı ve küçük pıhtılarla tıkanabilir. Serum fizyolojik spreyler ile sürekli nemli tutulur. Sümkürme işlemi yapılmamalı. Oksijenli suya batırılmış kulak temizleme çöpleri pıhtıları yumuşatır ve kolay çıkmalarını sağlar.

Baş geriye atılarak saçlar yıkanabilir.

Sıcak yiyecekler ve aşırı çiğneme gerektireni hapşırmaya neden olabilecek baharatlı yiyecekler yenmez.

Alkol 10 gün alınmaz.Spor 4 hafta yapılmaması gerekir. Özellikle masum görünen yüzme sırasında darbe olabiliyor.

Güneş banyosu ve solaryumdan 3 ay kaçınmak gerekir. Üst dudak ve yanak hareketinin sınırlanması burnunuzun iyileşme sırasında istirahatta kalması için gereklidir. Bu mantık çerçevesinde üst dişlerin sert fırçalanması, büyük gülmeler, çok fazla büyük ısırıklar burnunuzun iyileşme seyrini etkiler.

Burnunuz nazik bir şekilde sabunla yıkayabilirsiniz. Makyaj yapılabilir. Morlukları yok etmek için kapatıcılar ya da profesyonel bir makyöz size yardımcı olabilir.

Ön arkadan düğmeli giysiler gerekli olacaktır. Diğer türlü kolunuzun burnunuza çarpma olasılığı vardır.
Bazı homeopatik ilaçlar arnica (SinEcch gibi) ve Bromelain (Şişmeyi azaltabilir) yararlı olabilir. İşlem sonrası kişi bir miktar depresif ruh hali içinde olabilir. Sarı kantaron gibi sakinleştirici bitkisel preparatlar ya da etkili olmazsa destek ilaç tedavisi yararlı olabilir.

4 hafta burun köküne baskı yapan gözlükler kullanılmamalı. Lens 2-3 gün sonra serbesttir.

4. Burun estetiği ameliyatı sonrası ilk üç ay

Burun ucu bu dönemde hafif düşer. İlk 3 haftada yumuşak bir şişlik gözlenir. Ancak bu giderek sertleşir. Daha sonra şişliğin 6 hafta kadar daha sert olduğu bir dönem başlar. Şişliğin en sık görülen yeri burun ucunun hemen gerisidir. İlk aylardan sonra şişlik çok belli olmaz. Özellikle burun ucunda uyuşukluk vardır. Burna giden üç önemli duyu sinirinden özellikle burun kemikleri arasından çıkan dalın zedelenmesi buna neden olur. Düzelmesi bir yılı geçmez.

SorularınızThis site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.