Dişiliği hissetme gereksinimi ve estetik

Dişiliği hissetme gereksinimi ve estetik

imageÜnlü ressamların aynaya bakan Venüs yorumlarını her zaman ilgiyle izlemişimdir. Bu yorumlarda rahat bir divanda yana doğru uzanmış, hatları oldukça dişi ve dolgun olan kadınlar aynada kendilerini seyrederler.

Böyle bir durum gerçekte olamayacağını ve fizik ilkelerine aykırı olduğunu öğrendiğim zaman oldukça şaşırmıştım. Dışarıdan bakan bir gözün aynaya bakan kişinin yüzünü aynada görmesi mümkün değildi.

Bu durum Venüs etkisi olarak biliniyordu ve ancak sanatta gerçekti.

Yine de aynaya bakma eylemi cinsel kimliğin gelişimi için gerekli görünüyor. Özellikle bir kadının aynada kendisini izlemesi ve beğenmesinin özsaygı başta olmak üzere sayısız yararları var.

Bedenle barışık olmak için en yalın ifadeyle mutlu olmak için bedenin kişinin cinsel kimliği ile uyumlu olması şart. Bu koşul ikincil seks karakterleri olarak adlandırılan özellikleri konuşmayı gerektiriyor. Pek çok bedensel özellik bu konuya giriyor . Kıllanma şeklinden adem elmasına kadar…

Kadın bedeninde eklemler, kas konturları ya da kirişler daha az belirgin. Yağ dokusu kalınlığı ile birlikte bedendeki yansıma ise:

Kavisler ve akışkan çizgiler…

Dişi yapı bu dişi özellikleri aynada görmek ister. Kendisini dişi olarak algılaması bir ihtiyaç. Göremediği zaman ortaya çıkan ise cinsel kimlik sıkıntıları ve onun sosyal ve psikolojik yansımaları.

SorularınızThis site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.