Endoskopik Askı

ENDOSKOPİK ASKI

Endokopik yüz gençleştirme ile estetik cerrahi girişimlerinde giderek daha az izli ve kapalı cerrahi dönemi  başladı. Minimal invaziv estetik cerrahi ya da soft cerrahi olarak adlandırılan bu tip cerrahi şekli, özellikle endoskopi teknolojisinin gelişmesi ile başta yüz estetiğinde olmak üzere bütün bedende kullanılmaya başladı.

Hızla işe ve sosyal yaşama dönme ya da hızla aktif olma gibi modern çağın gereklerine uygun bir işlem. Endoskopik estetik cerrahinin en fazla kullanıldığı alan ise yüz bölgesi. Bu yöntem yüz gençleştirme dışında, kaş kaldırma, göğüs  büyütme, kalça büyütme ve karın germe başta olmak üzere pek çok amaç için kullanılabilir.

Endoestetik cerrahi 3-4 mm lik teleskoplarla deri altından yapılan kapalı bir işlem. Teleskobun ucundaki görüntü ekrana aktarılır.

Görüntünün daha büyük olması çok küçük dokuların bile korunabilmesini sağlar.

Endoskopik yüz gençleştirme, üç boyutlu ve dinamik yüz gençleştirme olarak bilinir.

İşlemin mantığı, yüzü aşağı doğru çeken yapıların ve kötü mimik kasların gevşetilmesi ile birlikte yüzün yer değiştirmiş dokularının yerine iadesidir. (Tahterevelli prensibi-A.Karacalar ) Yüzü yukarı doğru çeken yapılar rahatlayacağı için, yüz doğal bir şekilde aşağı doğru olan ifadesinden kurtulmuş olur.

Elde edilen sonuç doğal bir gençleşme ve geriye dönüştür. Alın, şakak, yanak, ağız çevresi ve boyun gençleştirme için kullanılabilir. Elde edilen sonuç mutsuz ve yorgun ifadenin yerine enerjik ve mutlu bir görüntüdür. Özellikle orta yaş, yüzünde yorgun ve mutsuz ifadesi olan henüz tam sarkma oluşmamış kişilerde anlam cerrahisi gibi de düşünülebilir.

Bazı bölgeler için kalıcı etkisi yapar. Kaş arası bölge ve kısmen göz kenarı kalıcı etkisinin sağlanabileceği yerlerdir. Kaşların istenildiği şekilde kaldırılmasını sağlar. Üst göz kapağına binen yükü azaltır. Endoskopik estetik cerrahi ile elmacık kemiği protezi konabilir ve gözaltı torbaları giderilebilir. Zaman içinde sarkan ve gevşeyen boyun kasları endoskop yardımıyla toplanabiliyor. Endoskop yardımıyla boyun çene açısını yeniden oluşturmak mümkün ve bu işlemin yüz gençleştirmeye katkısı çok önemli.

Klasik yüz germenin yarattığı sorunları çözmede ve yüze harmoni kazandırmada da etkilidir. İlginç bir uygulama şekli olarak kronik ve tedaviye dirençli migrenlerde, sinirleri sıkıştıran kasları gevşetmek içinde kullanılabilir. Önemli bir avantajı yüz derisinin dolaşımını koruduğu için, aynı anda lazer ya da kimyasal maddelerle peeling yapılabilmesidir. Bu ek işlem ile bütün yüzde etkileyici değişiklikler elde edilebilir. Klasik yüz germede yüzün bazı bölgelerinde dolaşımın bozulması olasılığı nedeniyle, derin peeling işlemleri yapılamaz.

Yüz gençleştirme işlemlerinin çoğu sınırlı uyuşturma altında sedasyonla yapılabiliyor.

Özellikle orta yaş endoskopik yüz gençleştirme için uygundur. Deri sarkmasının olduğu daha ileri yaşlarda da kullanılabilir. Ancak aşırı deformasyonun olduğu durumlarda fazla deriyi yaymak mümkün değildir, çıkarılması gerekir. Yöntemde saçlar arasında teleskobun giriş yerlerine ait küçük ve saçlarla gizlenmiş izler kalır. Yüzün görünen ve açık yerlerinde herhangi bir iz kalmaz. Endoskopik estetik cerrahi yüz gençleştirme de üç boyutlu bir tazelenme sağlar.

Endoskopik orta yüz germe

Endoskopik orta yüz germe, özellikle orta yaşlarda başlayan orta yüz ve yanak düşüklüğünü yukarı kaldırmak için oldukça ideal bir yöntem. Orta yüz düşmesi yüze yorgun ve mutsuz bir hava verirken ağız çevresi çizgileri derinleşir, yüz ovali bozulur ve göz altı boşalır.
Orta yüz düşmeleri yüzde ki yaşlanma bulgularının ilk görüldüğü yer arasındadır.

Endoskopik  orta yüz germe ile üç boyutlu ve dinamik orta yüz germe elde edilir. Elde edilen sonuç mutsuz ve yorgun ifadenin yerine enerjik ve mutlu bir görüntüdür. Mutsuz ağız köşeleri yukarı kalkar, burun kenarı çizgiler azalır, yanak bölgesi daha yekpare bir görüntü verirken ,düşmüş yanak eski yerine iade edilir.

Bu tür işlemler özellikle orta yaş civarında yorgun ve mutsuz ifadesi olan henüz tam sarkma oluşmamış kişilerde anlam cerrahisi gibi de düşünülebilir. Bu sırada elmacık kemiği protezi konabilir ve göz altı torbaları giderilebilir.

İşlem  kapalı olduğundan, 3 mm lik teleskoplarla, vidokamera ile ekrana yansıtılan görüntülere bakarak yapılır.

Deri sarkmasının olduğu daha ileri yaşlarda da  endoskopik orta yüz germe kullanılabilir. Tüm yüz gençleştirmelerinde
orta yüz yüz   genellikle ihmal edilen bir bölge. Özellikle endoskopik estetik cerrahi gelişmeden önce yapılan yüz ve boyun germeler orta yüzü yeterince  etkilemediği için yüz uyumu eksik kalmaktaydı. Günümüzde endoskopik orta yüz germe, yüz ve boyun germenin bir parçasıdır.

İleri tekniklerin uygulandığı bu yöntem basit bir yüz askısı ile karıştırılmamalıdır. Sonuç ve etki süresi açısından  daha üst düzey bir tekniktir.

Minimal invaziv estetik cerrahi  olarak  da adlandırılan bu işlemin pek çok artıları vardır. Yüzde doğal ve üç boyutlu bir gençleşme sağlarken, yüzün görünen ve açık yerlerinde herhangi bir iz kalmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.