Endoskopik Estetik Cerrahi

Endoskopik  Kaş Kaldırma

endoskopik-kas-kaldirma

 

Endoskopik kaş kaldırma  3mm lik teleskoplarla deri altından yapılan kapalı bir işlemdir. Saçlı deri içinden küçük kesilerden  gönderilen teleskobun ucundaki görüntü ekrana aktarılır. Görüntünün daha büyük olması çok küçük dokuların bile korunabilmesini sağlar. Endoskopik kaş kaldırma Isleminin  mantığı, kaşı  aşağı doğru çeken yapıların ve kötü mimik kaşların gevşetilmesi ile birlikte kaşın  yukarı kaldırılmasıdır. (Tahterevelli prensibi-A.Karacalar )

Endoskopik kaş kaldırmanın  bazı avantajları:

 • Kaşlara istenildiği şekilde tasarım yapılabilir.
 • Alın kaşlarına olan gerginliği azaltır ya da yok eder.
 • Migren sorunu olanlarda  çözüm olabilir. Kronik ağri kesici kullanımını önleyebilir.
 • Kaş arasında ki etkileri kalıcıdır.
 • İple askının tersine doğal bir şekil verir.
 •  Bazı etkileri kalıcıdır, bazı etkileri ise uzun süre devam eder.
 • Başka işlemler ile rahatlıkla kombine edilebilir. Şakak estetiği ve üst kapak estetiği gibi…
 • Lokal anestezi ile yapılabilir.
 • Üç boyutlu ve dinamik alın germe de bu sırada yapılabilir.
 • İşlem kapalı ve minimal invazivdir.

 

Endoskopik kaş kaldırma bazı dezavantajları

 • Özel teknik donanım gerektirir.
 • Her ortamda yapılamaz.
 • Kaşla ilgili diğer işlemlere göre maaliyeti daha yüksektir.
 • Özellikle göz çevresinde geçici morluk ve şişlik görülebilir.

Endoskopik kaş kaldırma YouTube videosu için:  http://m.youtube.com/watch?v=9SGym-GS3To

Not: Yasa gereği öncesi- sonrası görüntüler görüşme sırasında paylaşılmaktadır.

 

Endoskopik alın germe

migren

Özellikle kaşların düşük olduğu ve alın çizgilerinin yoğun olduğu yüzlerde endoskopik alın germe boylu boyunca alnı kesmeden yapılabilen kapalı bir işlem. Saç arasından küçük kesilerle yapılan yapılan bu teknikte kaşlar da yukarı kaldırılır. Kaşları kaldırmak için aşırı çalışan alın kasları rahatlayacağı için çizgilerin yoğunluğu azalır. Bu sırada çatma kasları iptal edilebilir. Şakak germe bu işlemin bir parçası olarak işleme dahil edilebilir. İşlem lokal-sedasyon altında yapılabilir.

Endoskopik alın-şakak germe migren tedavisinde de oldukça etkili bir yöntem….

Dr. Guyuron’un yaptığı çalışmada % 80 oranında migrenin tedavi olduğu     sonucu çıkmıştır.

Aynı kişinin yaptığı 2014 tarihli çalışmada özellikle kaş arası bölgesinde ve şakaklarda sıkışan sinirlerde migrene neden olan sinir kılıfı hasarlarının olduğu saptanmıştır.Bu durum plastik koruması hasar gören elektrik kablolarına benzetilebilir.

Kronik ve ilaç kullanmaktan bıkmış migren hastaları için özellikle alın, kaş ve şakaklarda estetik sorunlar da var ise sağlık için estetik kavramına uygun bir şekilde endoskopik teknik önerilir. Kaş arası çatma kası arasında ya da şakak bölgesinde sıkışan sinirlerin ve damarların rahatlatılmasının ağrıyı giderdiği düşünülmektedir.

 

Endoskopik Şakak Germe

Endoskopik-şakak-germe

Saçlarınızı geriye doğru topladığınız zaman ki şakaklarınızın görüntüsünü seviyorsanız endoskopik şakak germeye ihtiyacınız var demektir. Endoskopik şakak germe şakak bölgesinden küçük bir kesi ile girilerek yapılır. Şakak bölgesi 3 mm lik teleskoplar ile kapalı olarak serbestleştirilir. Serbestleştirilen bölge şakak bölgesinde yer alan ve fasya olarak adlandırılan yapıya asılır. İşlem sadece şakağı germez, kaş kuyruğunu da faydası olur. İşlem lokal anestezi ile yapılabilir. İşlem sonrası iyileşme ve işe dönüş hızlıdır.

 

Endoskopik Orta Yüz Germe

endoskopik-orta-yuz-germe

Endoskopik orta yüz germe, özellikle orta yaşlarda başlayan orta yüz ve yanak düşüklüğünü yukarı kaldırmak için oldukça ideal bir yöntem. Orta yüz düşmesi yüze yorgun ve mutsuz bir hava verirken ağız çevresi çizgileri derinleşir, yüz ovali bozulur ve göz altı boşalır.
Orta yüz düşmeleri yüzde ki yaşlanma bulgularının ilk görüldüğü yer arasındadır.

Endoskopik  orta yüz germe ile üç boyutlu ve dinamik orta yüz germe elde edilir. Elde edilen sonuç mutsuz ve yorgun ifadenin yerine enerjik ve mutlu bir görüntüdür. Mutsuz ağız köşeleri yukarı kalkar, burun kenarı çizgiler azalır, yanak bölgesi daha yekpare bir görüntü verirken ,düşmüş yanak eski yerine iade edilir.

Bu tür işlemler özellikle orta yaş civarında yorgun ve mutsuz ifadesi olan henüz tam sarkma oluşmamış kişilerde anlam cerrahisi gibi de düşünülebilir. Bu sırada elmacık kemiği protezi konabilir ve göz altı torbaları giderilebilir.

İşlem  kapalı olduğundan, 3 mm lik teleskoplarla, vidokamera ile ekrana yansıtılan görüntülere bakarak yapılır.

 Deri sarkmasının olduğu daha ileri yaşlarda da  endoskopik orta yüz germe kullanılabilir. Tüm yüz gençleştirmelerinde
orta yüz yüz   genellikle ihmal edilen bir bölge. Özellikle endoskopik estetik cerrahi gelişmeden önce yapılan yüz ve boyun germeler orta yüzü yeterince  etkilemediği için yüz uyumu eksik kalmaktaydı. Günümüzde endoskopik orta yüz germe, yüz ve boyun germenin bir parçasıdır.

İleri tekniklerin uygulandığı bu yöntem basit bir yüz askısı ile karıştırılmamalıdır. Sonuç ve etki süresi açısından çok daha üst düzey bir tekniktir.

Minimal invaziv estetik cerrahi  olarak  da adlandırılan bu işlemin pek çok artıları vardır. Yüzde doğal ve üç boyutlu bir gençleşme sağlarken, yüzün görünen ve açık yerlerinde herhangi bir iz kalmaz.
Ancak işlem bu sistem açısından donanımlı yerlerde yapılabilir. Yüz asmaya gore daha pahalı bir yöntemdir.

Endoskopik kaş kaldırma, endoskopik şakak germe, endoskopik orta yüz germe ve endoskopik ön boyun germe yüz için yapılan başlıca endoskopik işlemler arasındadır. Bunların dışında  fonksiyonel burun estetiğinde ve sınırlı yüz germe de SMAS diseksiyonu sırasında endoskopik estetik cerrahi teknikleri sıklıkla tercih edilir.

mutsuz-yüz

SorularınızThis site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.