Endoskopik kas inceltme

Endoskopik kas inceltme

endoskopla girilerek bacak kaslarının inceltilmesi

 

Bacak kalınlığı baldır kasları kalınlığına bağlı ise baldır kaslarını  endoskopik kas inceltme yöntemi ile traşlayarak inceltmek mümkün.

Öncelikle baldıra kalınlık veren kas ya da kaslar belirlenir.  Bu ayırım  parmak ucu kalkma testi ile rahatlıkla yapılır.  Kasların üzerinin yağ ile kaplı olduğu durumlarda ise MR gibi kası gösteren yöntemler kullanılır.  MR sadece bacak kalınlığına kasın etkisini gösterdiği gibi yağ dokusunun da kalınlığı ve rolünü gösterir. İşlemde tek kas ya da iki kas inceltilmesi mümkündür. Bu işlemde kaslar normal çalışmalarını sürdürürken incelmiş olurlar. İşlem diz arkası kıvrımından teleskoplarla girilerek yapılır. Kas üst yüzeyi traşlanarak istenilen düzeye ve şekle kadar baldır kaslarında inceltme sağlanır. Bacak inceltme de endoskopik kas traşlama superdry liposuction ile birlikte kullanılabilir. Böyle bir işlemden sonra 3 hafta kadar basınçlı çorap kullanmak gereklidir.  Kas traşlama ile yapılan kas inceltme işleminde bacağı şekillendirmek de mümkün. İşlemin bir diğer avantajı bütün kasların aktif çalışmaya devam etmesi.

Bacak kaslarına yapılan işlemler bazen yanlış korkulara neden olmaktadır.  Baldır kasları arasında Soleus adı verilen  ( iki adet ) ve asıl fonksiyon gören kaslara bu işlemde dokunulmaz. Gastroknemius adı verilen ve asıl baldırın şekli ve kalınlığından sorumlu kasa müdahale yapılır. Üstelik  işlemde bu kasın bir bölümü de yerinde bırakılabiliyor. Kasın tamamen çıkarılmasında bile sporcular dışında farkedilen bir fonksiyonda azalma saptanmamıştır.

Kalın bacak sorununda özellikle uzun süre spor yapmış olan kişilerde ve balerinlerde neden baldır kasının aşırı gelişmiş olmasıdır. Genetik olarak baldır kaslarının aşırı büyüdüğü de görülür. Bu tür durumlarda genellikle yağ dokusu fazlalığı da soruna eşlik eder.Endoskopik kas inceltme  yönteminde  iyileşme süresi mikronörotomi ile kas iptaline göre  daha uzun sürebilir.

Spor yaparak baldır incelmez. Hatta bazı spor türleri baldırı daha da kalınlaştırı. Diyetle incelebilmesi için kişinin kaşeksi düzeyinde zayıflaması gerekir. Bu durumun ise sağlık sorunları yanında vücudun diğer bölgelerinde başka estetik sorunlara neden olması kaçınılmazdır.

Endoskopik kas inceltmenin önemli bir başka avantajı kası şekillendirebilme esnekliği vermesidir.

SorularınızThis site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.