Endoskopik silikonla meme göğüs büyütme

Endoskopik silikonla meme göğüs büyütme
Silikonla meme göğüs büyütme meme altından ya da koltuk altından endoskopik cerrahi yardımı ile protezin yerleştirilmesi işlemidir. Az iz bırakması yanısıra, kontrollü ve temiz protez cebi hazırlanması, hızlı ve daha sorunsuz iyileşme gibi fırsatlar sunar. İşlem 3-4 mm lik teleskoplarla, tüneller açarak ve deri altından yapılan kapalı bir işlemdir. Teleskop bir soğuk ışık kaynağına bağlıdır. Elde edilen görüntü ekrana aktarılır. İşlem, klasik ameliyatların tersine ekrana bakarak yapılır. İşlem yapılan yer onlarca kez büyütülebilir. Görüntünün daha büyük olması bütün anatomik yapıların korunabilmesini sağlar. Özel endoskopik aletler ile protez cebi hazırlanır. Teleskobun aktardığı görüntü ile cebin kenarlarında bulunan duyu sinirleri daha iyi korunur. Her iki cebin daha simetrik hazırlanması sağlanır. Kanayabilecek küçük damarlar farkedilir ve koterize edilir.

Silikonla meme  göğüs büyütmede farklı giriş yolları mevcuttur.  En emin ve kontrollü yol meme altı kıvrımından yaklaşmaktır. Meme başlarının çok büyük olduğu bazı durumlarda, meme başından da protez konabilir.Bu durumda büyütme sırasında meme başı çevresi küçültmesi yapılabilir. Meme de herhangi bir iz istemeyen kişilerde koltuk altı yaklaşımı kullanılabilir.

Protezin yerleştirildiği plan;

Kas altı ya da kas zarı (fasya ) altı yöntemlerden birisi tercih edilir. Kas zarı altı yerleşim, bu zarın kalın olduğu durumlarda tercih edilir ve hızlı iyileşme sağlar. İşlem sonrası kişi hızlı bir şekilde sosyal yaşama döner. Zarın ince olduğu durumlarda kas altı tercih edilir. Bu seviye ek doku kalınlığı ve koruma sağlar.

Protezin tipleri;

Silikonla meme göğüs büyütmede beşinci kuşak, hafızası olan, pürüzlü yüzey medikal silikon protezler en popülerr protezler arasında. Protezin damla ya da yuvarlak olmasını hatta damlanın şeklini tamamen kişinin meme ve göğüs kafesi yapısı belirler.
Koheziv jel protezler en güncel protezlerdir. Koheziv kelimesi birbirini tutan jel anlamına gelir. Bu tür jeller eski teknoloji sıvı jellerden farklıdır. Bu jel sızma ya da kılıf yırtılmalarında dağılmayı önler. Memorygel olarakta adlandırılır ve bu isim hafızaları olduğunu ve formunu koruduklarını gösterir.
Protezlerin uzunluğu ve projeksiyonlarına göre de çok sayıda tipi vardır.

Silikon Büyüklüğünün Belirlenmesi
Meme protezi yaptırmaya karar vermiş kadınlar için en önemli sıkıntı seçilecek protezin büyüklüğüdür. Meme rötuş operasyonlarının en sık nedeni protezin boyutunun değiştirilmesi olarak belirlenmiştir. Estetik cerrah kişinin beden yapısı, deri kalitesi, göğüs kafesi çapı ve memede sarkıklık olup olmadığı gibi faktörlere göre yaklaşık bir boyut belirlese de, gerçek boyut hastanın taleplerine göre bir miktar değişebilir.
Kişinin düşündüğü protez büyüklüğü ile giysili bir şekilde bir kaç gün yaşaması, uyuması, günlük yaşamdaki aktiviteleri ile uyumunu görmesi gerekir. Protez büyüklüğü seksi görüntü ya da daha feminen olma ile bağlantılı olduğu için kişi dikkat çekip çekmek istemediğini dahi sorgulamalı. Hatta yüz üstü yatma alışkanlığı varsa büyük protez seçmemelidir. Bundan sonra istediği boyutu hekime bildirmesi en doğru yoldur. Hekim de protezle ilgili taban çapı, profil ve projeksiyon gibi ayrıntılara karar verir.
Bunun için evde pirinç testi yapılabilir. Kişi istediği sütyen boyutunda bir sütyen alır. Külotlu çorabın ayak kısmının üzerinden kesip içerisine pirinç doldurabilir. Ağzı bağlanan çorap protezi taklit eder. Örneğin, 200 cc protezi taklit etmek istiyorsa 200 gr pirinç koyulur. Her 20 cc. için 20 gr prinç eklenerek, 200,230, 250, 270 cc şeklinde protez ölçümleri denenip not edilir. İstediği hacim bulunduktan sonra bununla birlikte bir süre yaşamalıdır. Kişi yaşarken rahat ettiği ölçüyü bildirir. Bu nedenle pirinç testi dört boyutlu bir ölçüm verir. 

Serumlu Protezle
Bir parmak girecek bir yerden bile yerleştirmek mümkün olabilir. Özellikle koltuk altı yaklaşımı için avantajlar sunar. Ancak doğallık konusunda silikon implant kadar avantajlı değildir.

 

Meme protezinin yırtıldığı nasıl anlaşılır ?

 

Meme protezleri yaşam boyu kullanılamayabilir.   Yapılan çalışmalarda ilk 5 yılda % 2 oranında yırtılma olurken, 10 yılda bu oran %15 lere kadar çıkabiliyor. Ortalama silikon ömrü bazı çalışmalarda 16 yıl gibi verilirken bu konu biraz tartışmalı, yeni tip silikonlarda bunun 20 yıl civarında olduğu da söyleniyor.

ABD de her yıl 300.000 in üzerinde bayana estetik amaçlı meme silikonu yerleştiriliyor.

 

Yırtıldığını hasta nasıl anlar ? Hiçbir şey farkedilmeyebilir. Buna sessiz yırtıklar denir. Çoğru yırtıklar bu şekildedir. Hassasiyet ya da ele gelen şişlik olabilir, bazen de şekil bozulur.

 

American Plastik Cerrahi dergisinde yeni sunulan bir çalışmada MR ‘ın %94, ultrasonun ise %72 oranında yırtılmayı saptadığı belirlenmiştir. Bu tür yöntemlerde yanlışlıkla yırtılmış sonucu da elde edilebilmekte. Bu oran MR da % 5 gibi düşük, ultrasonda ise % 9 gibi daha yüksek. Bu sonuçlar daha önce yapılan MR güvenilirliğini de doğrulamıştır. Bu konu da tecrübeli bir plastik cerrah eli ile %30 oranında yırtılmayı teşhis edebilmekte.

Silikon protezler çevresinde çok nadirde olsa bir tür lenfoma gelişebilmektedir. Bununla ilgili Türk Plastik Cerrahi Derneği tarafından paylaşılan duyuru aşağıdadır.

KAMUOYUNUN DİKKATİNE

Meme implantları 1965 yılından beri tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu süre boyunca toplanan hasta verileri değerlendirilmiş ve meme kanseri ile meme implantları arasında anlamlı bir ilişki olmadığı saptanmıştır. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) gibi saygın sağlık kuruluşları tarafından, meme protezlerinin meme kanserine yol açtığına dair bir kanıt saptanamadığı yönünde açıklamalar yapılmıştır. Ancak son yıllarda, meme implantlarının çevresinde gelişen kapsülden köken alan immün sistem kaynaklı tümör olguları bildirilmektedir. Anaplastik büyük hücreli lenfoma (Anaplastic Large Cell Lymphoma, ALCL) olarak isimlendirilen bu tümör meme kanseri değildir, ancak implantın çevresinde gelişen kapsülden kaynaklanmaktadır. Şimdiye dek meme implantı etrafında ALCL gelişmiş 359 hasta saptanmıştır. Dünyada yaklaşık 10-11 milyon kadının meme implantı taşıdığı göz önüne alınırsa, görülme sıklığının yaklaşık üçyüz binde bir olduğu söylenebilir. Çok nadir görülen bu tümör genel olarak yavaş ve iyi seyirlidir. Erken saptandığı takdirde, cerrahi olarak implant ve etrafındaki kapsülün çıkarılması ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Düzgün tedavi gören hastaların tümü sağlıklarını kazanmışlardır. Hastalık, sertleşerek memenin şeklini bozan kapsülden kaynaklanmaktadır. Pürtüklü yüzeyli implantların çevresinde gelişme olasılığı daha yüksektir.

Meme implantı ameliyatı planlayan hastalar, hekimlerinden vücutlarına konulacak protezlerin özellikleri ve riskleri konusunda detaylı bilgilendirme istemelidirler. Meme implantına bağlı gelişen anaplastik büyük hücreli lenfoma da bu risklerden birisidir. Çok nadir rastlanan bir durumdur ve oluştuğunda cerrahi olarak meme implantı ve kapsülün temizlenmesi gerekir.

Meme implantı uygulamasının ardından izlem süreci çok önemlidir. Ameliyatın öncesinde ve sonrasında memenin düzenli klinik ve radyolojik takipleri yapılmalıdır. Memede ağrı, kitle, şişlik, sıvı hissi, asimetri ve şekil değişiklikleri gibi durumlarda zaman kaybetmeden doktorlarını haberdar etmelidirler. Erken tanı konan ve doğru tedavi gören ALCL olgularının tümü iyileşmiştir.

Daha önceden meme implantı konulmuş ve bir sorun yaşamayan hastaların kontrollerini aksatmamaları dışında bir şey yapmalarına gerek yoktur. Gerek Dünya Sağlık Örgütü gerekse FDA sorunsuz hastalar için herhangi bir tıbbi ya da cerrahi tedavi önermemektedir. Protezlerinde sertleşme, şekil bozukluğu, sıvı birikimi, ciddi asimetri gibi sorunlar yaşayan hastaların ise hekimlerine başvurmaları gerekmektedir. Klinik ve radyolojik inceleme sonrasında uygun tedavi düzenlenecektir. Kapsül gelişimine bağlı belirgin meme deformasyonu gelişen hastalarda uygun tedavi, protezin kapsül ile birlikte çıkartılması ve kapsülün histopatolojik incelemeye gönderilmesidir.

Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği olarak hastalarımızı ve kamuoyunu bu konudaki gelişmeler hakkında bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği

Silikonunuz var ise takibini nasıl yaptıracaksınız ?

  1. Kendiniz meme muayenenizi yapabilirsiniz, ele gelen hassas sertlik var ise doktorunuza gidin
  2. Plastik cerrah % 30 a varan oranda yırtılmayı saptayabilir.
  3. En kolayı ultason yaptırmanız.
  4. Ultrason ile bir sonuca varılama ise MR. Ancak en az 1.5 Tesla MR olması ve inceleyen radyoloğun meme protezlerine aşina olması daha doğru.

Aşağıda ki MR görüntüsü sağlam bir yeni tip hafızalı silikona ait.

meme-silikon-yırtılma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.