Enerji estetiği ve prezentabl olmak

Çağımızda prezantabl olmak pratik anlamda en az güzellik kadar değerli. Hatta güzelliğin işlevsel tarafını  temsil ediyor.. Aslında köken olarak İngilizce bir kelime.

Untitled design (1)

Sunmak sözcüğünden gelen kökü, prezantabl olmayı   iyi tanımlıyor. Günümüz kariyer dünyasında sunduğunuz şeyler sahip olduğunuzdan daha önemli. İnsanlar ilk izlemimde hızlı ve pratik bir şekilde bir şeyler elde etme peşinde. Kendinizi sunmak zorundasınız. Fikirlerinizi ya da projelerinizi sunmada olduğu gibi. Çok parlak fikirleriniz olabilir ancak bunu sunamazsanız parlaklığının anlamı kalmıyor.

Nasıl prezantabl olunur ? Aslında güzel olmak prezantabl olmak anlamına gelmiyor. Hijyen, güzel ve uyumlu koku, stil ayakkabılar, postür, gülümseme estetiği, tarz, konuşma, tavır, uyumlu ve göze hoş görünen giyinme tarzı ve enerji prezantabl olmayı belirliyor.

Çekicilik kadar güçlü bir havası yok, fakat daha amaca yönelik bir tarz. Çekicilik gibi Tanrı vergisi değil. Sonradan ve eğitimle elde edilebiliyor. Ne yazık ki her ortamda devam ettirilemiyor. İş yerinde prezantabl olan kişi başka bir ortamda ya da evde bu özelliğini kaybedebiliyor. Çekici olan kişi ise mutlaka bunu başka ortamlara taşıyor.

Prezentabl olmak genel bir imajın başlığı gibi. İmaj sahibi olmak ise bu başlığın altında. Prezentabl olmayı belirleyen özellikler ile özgün bir imaj da elde edilebilir. Kişi hem prezentabl hem imaj sahibi olabilir. Prezentabl olmanın belki de en ihmal edilen yönü enerji. Görüntümüz, duruşumuz ve hareketlerimiz ile bir enerji yayarız. Spor yapmak bu enerjiyi arttıran eylemlerden birisi. Sadece daha formda bir beden vermez, enerji düzeyini de arttırarak prezantabl olmaya katkı sağlar.

Son zamanlarda enerji verici estetik kavramı ön plana çıkmaya başladı. Özellikle cildin matlaşması, canlılığını kaybetmesi, kaş kenarlarının ve ağız köşelerinin düşmesi ya da yorgunluk halkaları düşük enerjili gözükmenin nedenlerinden birisi. Enerji arttırıcı işlemlerin başında botoks, dolgu, peeling ya da trombosit uygulamaları geliyor. İnsanlar artık sadece daha güzel ya da daha genç gözükmek için bu tür işlemlere başvurmuyor. Daha enerjik dolayısıyla daha prezantabl gözükmek için estetik işlemler yaptırmaya başladı. Prezantabl olmak iş başvurularında kriterlerden birisi durumunda. Aldığınız eğitim ile eşdeğer tutulur hale geldi. Bu açıdan bakıldığında da enerji arttırıcı işlemler kariyer estetiğinin bir parçası olarak düşünülmeli.

SorularınızThis site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.