Estetik ve Cengiz Han’ın kızları

Estetik ve Cengiz Han’ın kızları

Etnik güzellik ahmet karacalar

Cengiz Han’ın kızları   Timuçin adlı bir moğol çocuk avucunda kan pıhtısıyla doğar. Dokuz yaşına geldiği zaman kendisine eş seçmek üzere Babasıyla birlikte bir  komşu kabileye gelirler. Babası en uygun eşi  seçerken ona yol gösterir. Gerçek bir kadınının“yüzü bir ova gibi düz olmalı, gözleri ise kötü ruhların girmesini engelleyecek kadar kısık ve güçlü bacakları olmalı” der. Timuçin önünde sıralanan kızlar arasında  tanıma uygun olarak Börte adlı kızı seçer.  Bu çocuk tarihin en ihtişamlı karakterlerinden birisi olacaktır: Cengiz Han….

Sergei Bodrov’un yorumuyla Cengiz han adlı filmden hatırladığım bu sahne  estetik cerrahi açısından müthiş anlamlıydı. Güzellik yargısı üzerindeki kültürel etkiler ve zaman içindeki değişimi ile   bundan daha iyi özetlenemezdi.

Bir gün fimdeki Börte’ye benzeyen Asyalı ekzotik güzellik ölçülerine sahip genç bir bayan görüşmeye geldi. Son derece zarif bir tarzı vardı. Hareketleri ölçülü, yumuşak ve alçak bir ses tonuyla konuşuyordu. Utangaç ve içe kapanık bir kişilikle olağanüstü yüz özelliklerini kamufle eder gibiydi. Ürkek ve güvensiz hali dinamik estetiğini düşürüyor, etnik güzelliğini saklıyordu. Yüzünün eninin genişliği ve elmacık kemiklerinin çıkıntılı olmasından hoşnut olmadığını söyledi. Karşımda Asyanın ekzotik güzelliğine sahip fakat batılı ideallere erişme arzusunda birisi duruyordu. Ne yazık ki yaşadığımız coğrafyada ve zaman diliminde güzelliği ideal normların dışında kalıyordu. Batılı güzellik idealleri baskındı. Kendisine sahip olduğu özgünlüğü anlatmaya çalıştım. Bir parça etkili oldum sanıyorum. Batı ve doğu arasında bir senteze karşılıklı razı olduk. Güzelliğin globalizasyonu bu olmalıydı. Bir başka açıdan belkide kültürel emperyalizmin bir türü.

Not: Yazı ” Estetik cerrahi ve külkedisi masalı” başlıklı kitabımdan alınmıştır.

Şişeye konan mesaj: Her güzellik için bir yerlerde onu farkedecek  bir göz vardır.

SorularınızThis site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.