Fonksiyonel Labioplasti

Labioplasti nedir ?

Fonksiyonel Labioplasti
Kadın genital bölge iç dudakları labia minora olarak adlandırılır. Dışa dudaklardan çıkıntılı olması rastlanılan en önemli estetik sorundur.  Genellikle 5 cm i geçmesi  önemli sorun kabul edilir. Bazen tek taraflı bazen ise çift taraflı büyüktür. Tek taraflı büyük olması estetik sorunu attırır. Bu anatomik yapı ile ilgili  yapılan estetik işlemlere labioplasti denir.
Labia ların küçültmesi sırasında basitce fazla kısmın alınması ve açık kalan kısmın dikilmesi klasik bir yaklaşımdır. Bu işlem ile duyu kaybı ya da bozulması, renk ve doku değişikliği, anatomik yapının bozulması, cinsel ilişki sırasında acı, dikiş yerlerinin açılması ve geç iyileşme sorunları sıklıkla rastlanır. Fonksiyonel labioplasti de ise anatomik doku, renk, duyu ve yapının özellikleri korunurken küçülme sağlanır. Küçültme hattı vajen girişinde olmadığı için cinsel yaşamı etkilemez.
Öncelikle estetik labiumun dış dudaklar olarak bilinen labium majusdan dışarı sarkmaması  ve simetrik olması gerekir.  Dış dudaklarda sarkan iç dudaklar dar pantolon, şort, mayo ve bikini de belli olacaktır. Bu görüntü aynı zamanda kadınlarda özgüven kaybı ve cinsel yaşamda sorunlara neden olur. Bisiklete binmek gibi bazı sporları yapmada zorluk olur. Hijyen sorunları ve kaşıntı gibi fonksiyonel sorunlarda sıktır.
Genel ya da lokal anestezi altında yapılabilir.  İşlem sonrası evine giden hasta antibiyotikli pomadla  bakımını yapar. iyileşme genellikle hızlıdır.  Karşılaşılabilecek küçük sorunlardan birisi bölgesel enfeksiyona bağlı iyileşme de gecikmedir.