Kas Fasyası Altı Meme Protezi – Sporcu Estetiği

Kas Fasyası Altı Meme Protezi – Sporcu Estetiği

sporcu estetiği,  göğüs estetiği, ışıl aktan, kas faysası

O bir devlet memuru… Işıl Aktan spor dünyasında “Muscular Barbie” diye anılıyor

Türkiye’nin vücut geliştirme sporundaki en ünlü kadın sporcusu, namı diğer “Muscular Barbie”… Yarışmalara hazırlanırken geliştirdiği her kasa hayranlık duysa da bu onun meme estetiği için ameliyat masasına yatmasına engel olmadı. “

Son 3 yılın Türkiye Kadınlar Vücut Geliştirme ve Fitness Şampiyonu Işıl Aktan spordaki başarılarıyla daha önce pek çok habere konu oldu ama bu kez haber olma nedeni başka…

Ceyda Erenoğlu’nun Habertürk pazar ekinde yeralan haberine göre Işıl Aktan 1 ay önce meme operasyonu geçirmek üzere bıçak altına yattı. Bu tür ağır sporları yapan kadınların zorlu antrenmanlar sonrasında hormonal nedenlerden dolayı meme dokularının eridiği bilinse de bu onların kadınlıklarını kaybettiği anlamına gelmiyor.
Antrenmana hafif makyaj ve ojeleri olmadan çıkmayan Aktan, her ne kadar bir vücut geliştirme âşığı olsa da spor salonundan çıktığında bazı eksiklikler duyduğunu söylemekten gocunmuyor. Sanmayın ki bu spora başladığına pişman. Ne pişmanlığı? 10 yaşındaki oğlunu vücut geliştirmeye başlatacağı ve beraber antrenman yapacakları günlerin hayaliyle yaşıyor.

O BİR DEVLET MEMURU

Onunla ilgili bilmeniz gereken bir başka şey de 22 yıllık bir TRT çalışanı oluşu. Yani bir devlet memuru kendisi. En büyük isteği, mesleğiyle spor tecrübesini birleştirmek; spor muhabirliği ya da bir spor programı yapmak.

‘ÜZÜNTÜMDE DE SEVİNCİMDE DE KOŞARDIM’

Nasıl başlamış tüm hikâye ve 55 kilo bir kadınken nasıl olup da vücut geliştirmede Türkiye’nin en ünlü ismi haline gelmiş? Anlatıyor: “Spor yaşamımda hep vardı. Ortaokulda uzun yıllar hentbol oynadım. Üniversitede hem okumak hem çalışmak zorunda kaldığım için düzenli spordan uzak kalsam da koşmayı hiç bırakmadım. Üzüntümde de sevincimde de hep koşardım.

“Gösterdiğim performans, maratoncu arkadaşlarımı bile şaşırtırdı. Bu yeteneğimi geliştirmek için bir Alman hocayla maratona hazırlandım ve katıldığım yarışta birincilik aldım. Gelin görün ki bu süreçte sakatlandım. Koşmayı bırakıp spor salonlarına yöneldiğim 2011 yılında vücut geliştirmeye başladım. 3 yıl üst üste Türkiye Şampiyonu oldum ve milli takıma seçilip ülkemi Avrupa şampiyonalarında temsil etmenin gururunu yaşadım.”

‘FEMİNEN YÜZÜME ŞAŞIRIYORLAR’

Bedeninin kaslı, yüzünün feminen oluşunun çoğu kişiyi şaşırttığını söylüyor ve “Ağırlık çalışan kadınlar erkeksi olmaz fit olur” diyor. 3 yıl önce hafif göbekli ve 55 kilo bir kadınken aynı yıl podyuma 66 kiloda çıkıyor.

ESTETİK YAPTIRMA KARARI

Bir gün tesadüfen estetik cerrah Prof. Dr. Ahmet Karacalar ile tanışıyor. Karacalar Türkiye’nin podyumunda olan sporcunun bu yöndeki eksiğini görünce uygulanacak meme estetiği konusunda bilgi veriyor. Operasyon yarışmaların olmadığı dönemde gerçekleşiyor. Işıl Aktan, ameliyat sonrasında ortaya çıkan görüntüden büyük mutluluk duyuyor. Tam bir ay sonra antrenmanlara başlıyor ve hiçbir sorun yaşamıyor.

“HİÇ GECE KIYAFETİM YOKTU”

Işın Aktan operasyondan sonra kendisini çok farklı hissettiğini, bu haliyle podyuma çıkacağı günleri iple çektiğini söylüyor. Hep kendisine güvenen bir kadın olmasına rağmen bu operasyonun güvenini daha da artırdığına dikkat çeken Aktan, “Artık daha özgüvenliyim” diyor. Çekimleri yaparken giydiği elbiseyle ilgili olarak “Hiç gece kıyafetim yoktu, bundan sonra olacak” sözleri de bunu gösteriyor.

‘Sporcu erkeklerde böcek ilacı etkim var’

Vücut geliştirme çirkin kadın sporu mu?
Kesinlikle değil. Benden belli değil mi! (Gülüyor.)
Sizi kimler beğenmiyor?
Hormonlarını çalıştırıp kaslanmayı seçmeyen, buna üşenen, bu iradeye sahip olmayan erkekler beni beğenmiyor ama ben de onları beğenmiyorum.

Kaslı erkekleri beğenmeyen kadınlara bakışınız nasıl?
Spor yapmayı sevmeyen, üşengeç ve vücutlarıyla barışık olmayan kadınlar olduklarını düşünüyorum.
Spor yapan erkekler tarafından kıskanılıyor musunuz?
Kesinlikle.Salona ilk girdiğim anda erkekler üzerinde böcek ilacı sıkmış etkisi yaratıyorum. Ne yana kaçacaklarını şaşırıyorlar…

Kadınların bakışı nasıl?
Düşünülenin aksine çevremdeki kadınlardan büyük destek görüyorum. Eskiden spor hocalarına “Fazla kaslı olmak istemiyorum” diyen kadınlar beni tanıdıktan sonra bu görüşlerini değiştiriyor.
Özel hayatınızda eğlendiren ve ruhunuzu doyuran bir erkek mi yoksa bunlardan yoksun kaslı bir erkek mi
tercih edersiniz?
Ruhumu doyuranı kaslı hale getiririm! (Gülüyor)

Eşiniz kaslı mıydı?
Hayır değildi. (Kahkaha atıyor) Hayatımı kaslı olmayan bir erkekle geçirmem hataydı. (Boşandı.)
Spor yapmayan kadına eleştirel bakar mısınız?
Kadınları suçlayamam. Ülkemiz koşullarında yükleri çok ağır ve olumlu rol modelleri az.

Haber : Milliyet

Video:

SorularınızThis site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.