Kazimodo ve çirkinliğin güzelliğe dönüşmesi

Kazimodo ve çirkinliğin güzelliğe dönüşmesi

güzellik ve çirkinlik

Kazimodo fiziksel kusurlar ile doğmuş bir çocuktur. Bizdeki cami avlusuna bırakma eylemine benzer şekilde, ailesi tarafından Notre-Dame Kathedrali’nin merdiven basamaklarına bırakılır. Çocuğu bulan rahip Frollo, ona Kazimodo adını verir. Çocuk büyür ve katheralin zangoçu olur. Büyük bir keyifle çanları çalan Kazimodo’nun evi artık çan kulesidir. Büyük çana Marie adını verir ve ona sevgisini aktarır. Marie, onun bütün Paris’e duyurabileceği sesi olur. Bu çirkin ve eksik beden, güzel bir kalp, duyarlı ve cesur bir ruh taşımaktadır. Karakteri tanıdıkça çirkinliği geri planda kalır ve güzelleşmeye başlar. Hatta böyle çirkin bir bedenin yaptığı güzel şeyler, saygıyı fazlasıyla hak eder. Çirkinlik artık güzelleşmiştir ya da anlamını yitirmiştir.
Bir gün Esmeralda güzelliğinde bir bayan görüşmeye gelmişti. Odamdan içeri kayar gibi yürüyerek girdi. Alımlı tavırlar ile koltuğa oturdu. Bacak estetiği için görüşmeye geldiğini söyledi. Bedeninde ki bütün artı özelliklere rağmen, bacak iç konturundaki düzensizlik onu rahatsız ediyordu. Mükemmelliyetci bir kişilik ve aşırı beklentiler açıkca belliydi. Beynindeki kodlamaları değiştirmeye çalıştım. Sahip olduğu şeyler üzerinde farkındalığını arttırdım. Küçük dokunuşlar ile mutlu olabilecek bir zihinsel yapıyı elde ettikten sonra işlemi gerçekleştirdim.
Dünyada kusurları olan pek çok model ya da aktrist olmasına rağmen onları kusursuz yaratıklar olarak tanırız ya da öyle görürüz. Onların auraları, çekim güçleri ya da dinamik estetikleri kusurlarını önemsizleştirir, hatta kusurların özgün olumlu bir özelliğe bile dönüştükleri olur.Bir kusur tamamen yok edilemese bile, kalanlar bütünsel güzellikte erir. Bu nedenle, küçük dokunuşlar şeklindeki estetik girişimlerin büyük işler çıkarttığına sıklıkla şahit oluruz.

Not: Estetik cerrahi ve kül kedisi masalı kitabımdan alınmıştır.

SorularınızThis site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.