Kepçe kulak estetiği

Kepçe kulak estetiği

kulak-subsizyon

Kepçe kulakların tedavisinde en ideal yöntem kulak kıkırdaklarını şekillendirmek ve geriye almaktır. Yapılan işlem kepçe kulağın tipine göre değişir.( Kıvrımları gelişmemiş kepçe kulak ya da kafatasından önde duran kepçe kulak) Yöntem lokal anestezi altında yapılabilir. İşlemden sonra sosyal yaşam fazla etkilenmez.

İşlemde kulak kıkırdakları kesilmez, sadece şekillendirilir.  Yöntemin diğer bazı basit işlemlere kıyasla kalıcılığı olması önemli bir avantajıdır.

Özellikle ilk bir yaşta saptanan kepçe kulakların tedavisinde cerrahi bir işlem yapılmadan, yapıştırıcı ve masajla sonuç alınabilir. Anneden geçen östrojen nedeniyle özellikle ilk aylarda kulaklar çok yumuşak ve şekillendirilebilir bir durumdadır.

Kepçe kulak estetiğinde kullanılan subsizyon tekniğinde iğne ile kıkırdak şekillendirildikten sonra kıkırdağı istenen şekilde tutan dikişler atılarak işlem tamamlanır.  Kulak  kıkırdağını önde ve arkada örten perikondrium denilen zarlar vardır. Bu zarlara yapılan işlemler ile kulak kıkırdağı şekillendirilir. Bu durum bir ağacın kabuğuna yapılan işlemler  ile ağacın eğilmesine benzetilebilir. İşlem lokal anestezi ile yapılabilir. ( A.Karacalar, Subcision Surgery for the Correction of Ear Deformities, Aesthetic Plastic Surgery, 2004 )

 

SorularınızThis site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.