Mavi Peeling

Mavi peeling

mavi-peeling

Peeling cildin hasarlı üst tabakasını soyma işlemlerini anlamına gelir. Kimyasal, mekanik ya da lazerle yapılabilir. Kimyasal peeling için en etkili ajanlar fenol ve TCA’dır. Meyve asitleri ise derin tabakalara yeterli inemediği için etkinliği daha sınırlıdır.

Lazer peeling için erbium lazer ve karbondioksit lazer olmak üzere iki ana lazer yöntemi vardır. Erbium lazer daha sorunsuz bir iyleşme avantajı varken, karbondioksit lazer derine dokulara daha kolay iniş sağlar. Fraksiyonel lazer ise lazer ışınını deriye mozaik şeklinde gönderme yöntemidir. Hem erbium lazerin hem de karbondioksit lazerin fraksiyonel tipleri mevcuttur. Fraksiyonal lazerlerin en önemli özelliği daha çabuk iyileşme ve daha az kaomplikasyon riskidir.

Mekanik peeling dermabrazyon olarak bilinir. Özellikle akne izlerinde ve dudak üstü derin kırışıklarda tercih edilir.

Peeling özellikle kronik güneş hasarının yol açtığı leke, kırışıklık, ciltte kabalaşma gibi sorunlar için idealdir. Peeling sarkmış bir deriyi toparlamaz. Cerrahi olarak toparlanmış yüze uygulandığı zaman en iyi sonuç elde edilir. Özellikle Grenz zone adı verilen derinde bulunan tabakaya kadar ulaşan soymalarda cildin biyolojik yaşı da geriye gider. Deri ekleri adı verilen kıllar, ter ve yağ bezleri çevresinde bulunan deri hücreleri güneşin etkisinden korunmuştur. Daha sağlıklı olan bu hücreler soyulan deriyi onarır. Cilde homojen bir görüntü ve renk verir. Cilt daha sağlıklı ve daha gergin görünür. Gözeneklerin sıkılaşmasında etkili olur. Yanlış uygulamalarda ya da yetersiz bakım durumunda lekelenme başta olmak üzere başka sorunlar ile karşılaşma riski vardır.

Mavi peeling Obagi tarafından geliştirilen TCA kimyasal peelingin bir türü olup orta derece soymalarda oldukça etkilidir.

SorularınızThis site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.