Nefes alamadıktan sonra güzel burun nafile – HÜRRİYET

Nefes alamadıktan sonra güzel burun nafile

güzel burun

“Güzel burun, doğru nefesle daha da güzelleşir” diyen plastik cerrah Prof. Dr. Ahmet Karacalar, burnunu ameliyat ettiği hastalara doğru nefes tekniklerini de öğretiyor. Komple güzellik, sağlık ve gençlik için doğru nefes almak şart!

Uzunca bir süre cerrahlardan kalkık burun istendi. Sonra bu yerçekimine direnen minik burunların aslında herkese yakışmadığı anlaşıldı. Ameliyatların burun içi dokusuna özen gösterilmeden yapıldığında hayatı zehir ettiği de görüldü. Burun ameliyatlarının felsefesi değişti…

Prof. Dr. Karacalar, artık ‘kusurlu plastik cerrahi’ uygulandığını anlatıyor. Yani örneğin kemer kişiye yakışıyor başka bir deyişle yüzdeki diğer organlara uyuyorsa bırakılıyor. Ve tabii burnun bir fonksiyonu olduğu unutulmuyor. Formu düzeltilirken, burun içi dokulara saygılı davranarak, nefesi bozmamak temel kaygı. Prof. Dr. Karacalar bunun üstüne bir de doğru nefesi koyuyor: “Burundaki mekanik havayollarını ve şeklini düzeltmek, rahat nefes alıp vermesini sağlamak yetmiyor. Doğru nefes alıp vermeyi de öğretmeyi görev biliyorum.”

YANLIŞ SOLUMA SELÜLİT YAPIYOR

Doğru nefesin güzellikle, yaşlanmakla da doğrudan ilişkisi var. Örneğin ağızdan nefes alıp vermek su kaybettiriyor. Su başka deyişle nem kaybı da cildi yaşlandırıyor. Prof. Dr. Karacalar, “Göğüs nefesi, akciğerlerin sadece üst ve orta bölümünü doldurabilir. Doğru nefes ise diyafram kullanılarak alınır. Burun ve diyafram nefesi, sağlığın temel koşulu. Diyafram, göğüs kafesi ve karın arasını ayıran güçlü bir kas. Karın organlarına devamlı baskı yaparak karaciğer, safra kesesi, bağırsaklar ve diğer iç organların çalışması üzerinde olumlu etkisi var. Diyaframı çalıştırmadan nefes alırsanız, lenf dolaşımı bozulur. Selülit gelişir. Sindirim sisteminiz bozulur. Ayrıca yanlış nefes almak diyabet, tansiyon riskini artırır. Her iki hastalık da yaşlandırır” diyor.

BİLEREK DOĞUYOR SONRA UNUTUYORUZ

Doğru nefes almak öyle atla, deve değil. Aslında doğan her çocuk doğru nefes alıp veriyor. Sonra yıllar içinde aşırı dolu mide, yanlış yemek, stres tarafından bozuluyor. Yüzeyel nefes almaya başlıyoruz. Kötü nefes enerjiyi azaltıyor. Ağız solunumu kalp damar sistemi sorunlarına yol açıyor. Erken yaşlanmaya neden oluyor. Ayrıca horlatıyor!

Buna karşın diyafram solunumu akciğerlerin asıl oksijen değiş tokuşunun yapıldığı alt bölümlerini açıyor. Burundan soluk verildiği zaman akciğerlerdeki hava birden boşalmıyor. Bu durum akciğerlerin oksijeni daha fazla kullanmasını sağlıyor.

Tüm Hürriyet Haberleri İçin Tıklayınız

SorularınızThis site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.