Şemsiye Askı ile Yüz Gençleştirme

Şemsiye Askı ile Yüz Gençleştirme

şemsiye-askı-küçük

Yaşımız arttıkça dokular aşağı doğru kayar. Bu durum ile birlikte yüzün konturları bozulur. Kaşlar, yanak, ağız köşeleri ve çene kenarları aşağı iner ve yüze yorgun, hüzünlü ya da yaşlı bir görüntü verir. Gençleşme işlemlerinden bir bölümünü yüzün aşağı doğru kayan yapılarını yukarı doğru alınması oluşturur.

Yüzü yukarı doğru alma işlemleri arasında askı dikişleri basit olması ile bir dönem öne çıktı. Küçük kancalarla çekme mantığına dayalı bu ipler ile cildin tahriş olduğu, geçiş noktalarının gamze ya da çukurluk olarak belli olması gibi sakıncaları olduğu bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir.

Kanca mantığı yerine dokunun iyileşme potansiyelini kullanan dokuyla uyumlu şemsiye askı bu konuda yeni bir açılım getirmiştir. Yumuşak ve şeffaf küçük şemsiyelere sahip olan bu askılar, dokulardaki suyla temas ile daha da yumuşamakta ve dışarıdan belli olmaz bir hale gelmektedir. Şemsiye bölümleri 8-10 ayda tamamen emilir. Ayrıca derin dokuya yerleştirilmesi nedeniyle dışarıdan belli olmazlar. Vücudun iyileşme mekanizmaları şemsiyeler ağ şeklinde kollajen kılıflar oluşturmakta ve bu kılıflar yardımıyla kaldırma sağlanabilmektedir.
Ortalama 1 saatte işlem tamamlanır. Lokal anestezi altında yapılan işlemden hemen sonra sonuç görülebilir.

Bu konunun öncülerinden İspanyol plastik cerrah Dr. Benito tarafından askı dikişlerinin kraliçesi olarak adlandırılıyor.

Özellikle yanak kaldırma, ağız çevresi sarkmalar ve çene altı sarkmalar için uygun bir yöntem olarak söylenebilir.
Yöntemin süresi kullanılan ürünün sayısı ve uygulanan tekniğe göre değişse de 4 yıla kadar uzayabiliyor. Yöntemin en önemli avantajı etkisi azaldıkça, işlemi tekrar etmeksizin gerginliğinin ayarlanabilmesidir. Bunun nedeni şemsiye kısmı erise de ipler etrafında oluşmuş olan kollajen lif kılıfının kalmasıdır.

Şemsiye askının yüzün sarkan kısımlarını kaldırma yanında, yüze taze bir ifade vermek ya da yüzün sallanan bölümlerini tespit etmek gibi avantajları da vardır. Endoskopik yüz gençleştirme işlemleri ile birlikte kullanılması ile gençleşme oranının arttırılması mümkündür.

İşlem eğitimli bir estetik cerrah tarafından gerçekleştirmelidir. Kişinin doku kalınlığı, sarkmanın çeşidi ve kişinin yaşı gibi pek çok faktör şemsiyeleri yerleştirme şeklini, yerini ve sayısını belirler.
İşlem bir şablon gibi herkese aynı uygulanmaz. Şemsiyelerin yerleştirme yönü ve sayısı ihtiyaca göre değişir.

Yüz gençleştirme de basit, güvenilir ve hızlı bir yöntem olarak şemsiye askı öne çıkıyor.

semsiye-aski

 

Şemsiye askı avantajları:

  • Dünyada 20.000 uygulama ile güvenilirliği bilimsel ispatlıdır.
  • FDA onaylı ve CE belgeli bir malzeme.
  • Etkisi azaldığında şemsiyeler erimesine rağmen merkez ve etrafındaki kollajen yapılanma tekrar sıkılaştırılarak işlem tekrar edilmeden etki süresi arttırılabilir.
  • Lokal anestezi altında çok küçük bir kesiden  ( ör: saç arasından) yapılabilen hızlı bir işlem.
  • İşlem sonrası sosyal hayata hızlı dönüş

 

 Dezavantajları:

  • Bazen orta yüz işlemlerinde göz altında geçici şişlik
  • Çok ağır yanaklarda uygulanamaması
  • İşlem maaliyeti düşük olmasına rağmen malzemenin diğer askı dikişlerinden daha pahalı olması

SorularınızThis site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.