Silikonla meme göğüs büyütme

Silikonla meme  göğüs büyütmede farklı giriş yolları mevcuttur.  En emin ve kontrollü yol meme altı kıvrımından yaklaşmaktır. Meme başlarının çok büyük olduğu bazı durumlarda, meme başından da protez konabilir.Bu durumda büyütme sırasında meme başı çevresi küçültmesi yapılabilir. Meme de herhangi bir iz istemeyen kişilerde koltuk altı yaklaşımı kullanılabilir.

Protezin yerleştirildiği plan;

Kas altı ya da kas zarı (fasya ) altı yöntemlerden birisi tercih edilir. Kas zarı altı yerleşim, bu zarın kalın olduğu durumlarda tercih edilir ve hızlı iyileşme sağlar. İşlem sonrası kişi hızlı bir şekilde sosyal yaşama döner. Zarın ince olduğu durumlarda kas altı tercih edilir. Bu seviye ek doku kalınlığı ve koruma sağlar.

Protezin tipleri;

Silikonla meme göğüs büyütmede beşinci kuşak, hafızası olan, pürüzlü yüzey medikal silikon protezler en popülerr protezler arasında. Protezin damla ya da yuvarlak olmasını hatta damlanın şeklini tamamen kişinin meme ve göğüs kafesi yapısı belirler.
Koheziv jel protezler en güncel protezlerdir. Koheziv kelimesi birbirini tutan jel anlamına gelir. Bu tür jeller eski teknoloji sıvı jellerden farklıdır. Bu jel sızma ya da kılıf yırtılmalarında dağılmayı önler. Memorygel olarakta adlandırılır ve bu isim hafızaları olduğunu ve formunu koruduklarını gösterir.
Protezlerin uzunluğu ve projeksiyonlarına göre de çok sayıda tipi vardır.

Silikon Büyüklüğünün Belirlenmesi
Meme protezi yaptırmaya karar vermiş kadınlar için en önemli sıkıntı seçilecek protezin büyüklüğüdür. Meme rötuş operasyonlarının en sık nedeni protezin boyutunun değiştirilmesi olarak belirlenmiştir. Estetik cerrah kişinin beden yapısı, deri kalitesi, göğüs kafesi çapı ve memede sarkıklık olup olmadığı gibi faktörlere göre yaklaşık bir boyut belirlese de, gerçek boyut hastanın taleplerine göre bir miktar değişebilir.
Kişinin düşündüğü protez büyüklüğü ile giysili bir şekilde bir kaç gün yaşaması, uyuması, günlük yaşamdaki aktiviteleri ile uyumunu görmesi gerekir. Protez büyüklüğü seksi görüntü ya da daha feminen olma ile bağlantılı olduğu için kişi dikkat çekip çekmek istemediğini dahi sorgulamalı. Hatta yüz üstü yatma alışkanlığı varsa büyük protez seçmemelidir. Bundan sonra istediği boyutu hekime bildirmesi en doğru yoldur. Hekim de protezle ilgili taban çapı, profil ve projeksiyon gibi ayrıntılara karar verir.
Bunun için evde pirinç testi yapılabilir. Kişi istediği sütyen boyutunda bir sütyen alır. Külotlu çorabın ayak kısmının üzerinden kesip içerisine pirinç doldurabilir. Ağzı bağlanan çorap protezi taklit eder. Örneğin, 200 cc protezi taklit etmek istiyorsa 200 gr pirinç koyulur. Her 20 cc. için 20 gr prinç eklenerek, 200,230, 250, 270 cc şeklinde protez ölçümleri denenip not edilir. İstediği hacim bulunduktan sonra bununla birlikte bir süre yaşamalıdır. Kişi yaşarken rahat ettiği ölçüyü bildirir. Bu nedenle pirinç testi dört boyutlu bir ölçüm verir. 

Serumlu Protezle
Bir parmak girecek bir yerden bile yerleştirmek mümkün olabilir. Özellikle koltuk altı yaklaşımı için avantajlar sunar. Ancak doğallık konusunda silikon implant kadar avantajlı değildir.

Endoskopik Cerrahi ile
Silikonla meme göğüs büyütmede koltuk altından endoskopik cerrahi yardımı ile protezin yerleştirilmesi işlemidir. Az iz bırakması yanısıra, kontrollü ve temiz protez cebi hazırlanması, hızlı ve sorunsuz iyileşme gibi fırsatlar sunar. İşlem 3-4 mm lik teleskoplarla, tüneller açarak ve deri altından yapılan kapalı bir işlemdir. Teleskop bir soğuk ışık kaynağına bağlıdır. Elde edilen görüntü ekrana aktarılır. İşlem, klasik ameliyatların tersine ekrana bakarak yapılır. İşlem yapılan yer onlarca kez büyütülebilir. Görüntünün daha büyük olması bütün anatomik yapıların korunabilmesini sağlar. Özel endoskopik aletler ile protez cebi hazırlanır.

Meme protezinin yırtıldığı nasıl anlaşılır ?

 

Meme protezleri yaşam boyu kullanılamayabilir.   Yapılan çalışmalarda ilk 5 yılda % 2 oranında yırtılma olurken, 10 yılda bu oran %15 lere kadar çıkabiliyor. Ortalama silikon ömrü bazı çalışmalarda 16 yıl gibi verilirken bu konu biraz tartışmalı, yeni tip silikonlarda bunun 20 yıl civarında olduğu da söyleniyor.

ABD de her yıl 300.000 in üzerinde bayana estetik amaçlı meme silikonu yerleştiriliyor.

 

Yırtıldığını hasta nasıl anlar ? Hiçbir şey farkedilmeyebilir. Buna sessiz yırtıklar denir. Çoğru yırtıklar bu şekildedir. Hassasiyet ya da ele gelen şişlik olabilir, bazen de şekil bozulur.

 

American Plastik Cerrahi dergisinde yeni sunulan bir çalışmada MR ‘ın %94, ultrasonun ise %72 oranında yırtılmayı saptadığı belirlenmiştir. Bu tür yöntemlerde yanlışlıkla yırtılmış sonucu da elde edilebilmekte. Bu oran MR da % 5 gibi düşük, ultrasonda ise % 9 gibi daha yüksek. Bu sonuçlar daha önce yapılan MR güvenilirliğini de doğrulamıştır. Bu konu da tecrübeli bir plastik cerrah eli ile %30 oranında yırtılmayı teşhis edebilmekte.

 

Silikonunuz var ise takibini nasıl yaptıracaksınız ?

  1. Kendiniz meme muayenenizi yapabilirsiniz, ele gelen hassas sertlik var ise doktorunuza gidin
  2. Plastik cerrah % 30 a varan oranda yırtılmayı saptayabilir.
  3. En kolayı ultason yaptırmanız.
  4. Ultrason ile bir sonuca varılama ise MR. Ancak en az 1.5 Tesla MR olması ve inceleyen radyoloğun meme protezlerine aşina olması daha doğru.

Aşağıda ki MR görüntüsü sağlam bir yeni tip hafızalı silikona ait.

meme-silikon-yırtılma