Şirinlik estetiği

Şirinlik estetiği : Çocuksu yüz dışarıdan bakan bir göz için ayrı bir çekim merkezi oluşturur. Bu çekim seksi kadının oluşturduğu çekimden farklıdır. Bu tür karakterlere karşı genetik yapımıza işlenmiş olan çocuğa karşı duyulan ilgi, koruma içgüdüsü ya da şefkat tutumu transfer edilir. Bu özellik türlerin korunması için evrimsel gelişimde zorunludur. Çocuğun kafasına göre küçük yüzü, küçük burnu ve büyük gözleri bu yüz özelliğinin belirgin özellikleri arasında sayılabilir.

Şirinlik estetiğiBütün bunları özetleyebileceğimiz kelime olan şirinlik özellikle Japonya’da Kawaii olarak bilinirken kültürel bir fenomene dönüşmüş görünüyor. Hello Kitty karakteri, Pokemonlar, maskotlar, Lolita kızlar…
Aslında Kawaii tarzı yeni bir olgu değil. Brigitte Bardot’un oyununu yeni bitirmiş kız modeli ile şirinliği bir dönem kullandığı biliniyor. Marilyn Monroe’nun bu kadar ilgi toplaması sadece güzel olması ya da seksi olması değil “Kawaii” kadın olmasından kaynaklanıyor. Günümüzde Kawaii modeli erkekleri de etkilemeye başladı. Leonardo di Caprio bu modelin en tipik örneği.
Aslında bizde de Kawaii kızlar oldukça fazla. Çocuk takliti yapmak, çocuksu merak, sabırsızlık ya da çocuksu kaprisler bu karakterin başlıca unsurları. Hafif sakar hareketler ve renkli giysiler ile model tamamlanmış oluyor. Bu model için giysi ya da tarz değişikliği yanında yüz ve bedensel değişim talepleri de durumun kültürel bir olguya dönüştüğünün göstergesi.

SorularınızThis site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.