Yüz felcine yeni çözüm : Botoks – HÜRRİYET

Yüz felcine yeni çözüm : Botoks

Yüz felcine yeni çözüm

Botoksun sadece kırışıklık tedavisinde değil yüz felcinde de etkili ve basit bir tedavi yöntemi olduğu bildirildi.

Prof. Dr. Ahmet Karacalar, yüz felci geçirmiş hastalara botoks uyguladıklarını ve oldukça başarılı sonuçlar aldıklarını söyledi.

Yüz felcinde sorununun sadece hastanın yüzünün bir tarafındaki mimik kasların yeterince çalışmaması olmadığını belirten Prof. Dr. Karacalar, sağlam tarafın da aşırı çalışmasına bağlı özellikle gülme, konuşma ya da bazı duyguların ifadesinde iki taraf arasındaki aşırı farklılık oluştuğunu kaydetti.

“Botoks sadece kırışıklık tedavisinde değil yüz felcinde yüzün iki tarafı arasındaki simetriyi sağlamak için etkili ve basit bir tedavi yöntemi olarak oldukça başarılı olmaktadır” diyen Prof. Dr. Karacalar, yüz felci geçirmiş hastalarda botoks uygulanan alanların genellikle alın, göz kapağı, ağız kenarı, burun, dudak üstü ve altı olduğunu bildirdi.

Karacalar, yüz felci geçirmiş olanlara uygulanan botoks sayesinde uygulamadan bir hafta sonra yüzün iki tarafı arasında simetrinin sağlanmış olduğunu söyledi.

Yüz felci geçirmiş kişiye botoks uygulamanın 5-10 dakika gibi kısa bir sürede yapıldığını anlatan Karacalar, işlemin yılda iki kez tekrar edilmesi gerektiğini, tekrarlardan sonra uygulama aralarının uzadığını açıkladı.
Prof. Dr. Karacalar, yüze uygulanan botoksun, yüz felcinin iyileşme sırasında yüzde bıraktığı işlev ve doku bozuklukları olan istemsiz kasılmaların önüne geçilmesinde ve yanlış mimik kullanımında da oldukça işe yarayan bir yöntem olduğunu söyledi.

Yaptıkları operasyona ‘gülümseme estetiği’ denilebileceğini söyleyen Karacalar, “Çarpık gülümseme ile karakterli bir tür yüz felci olan gülümseme bozukluklarında da gülümseme estetiğini botoks ile yeniden kazandırmak mümkündür” diye konuştu.

Prof. Dr. Karacalar, genellikle kırışıklıkları düzeltmek için yaptırılan botoksun aşırı terlemeyi önlemeden yüz felcine kadar pek çok alanda başarılıyla uygulandığını ve botoksun uygulanabileceği yeni alanların da araştırıldığını sözlerine ekledi.

SorularınızThis site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.