Çene estetiği

Çene estetiğinde çene büyütme, çene küçültme, cadı çenesi estetiği ve çene şekillendirme gibi işlemler yer alır.

 

Çene büyütme işleminde malzemeler
Çene büyütme işlemlerinde biyolojik ya da sentetik malzemeler seçenek olarak bulunur. Biyolojik malzeme dendiğinde kişinin kendisinden alınan kemik ya da kıkırdak gibi dokular ilk akla gelir. Onun dışında kadavra ya da başka canlı kaynaklı malzemeler de vardır. Diğer bir grup seçenek ise sentetik malzemelerdir. Bu grupta ise silikon, Gore-tex ve Medpor yer alır.

Silikon insan bedeni tarafından kolay kabul edilebilen ve yerleştirildiği yerde vücut tarafından örülen bir kapsül içinde hapsolan bir malzemedir. Doğru yere ve doğru bir şekilde yerleştirildiği zaman güvenli ve hızlı bir işlem sunar. Şekillendirilebilen bu malzeme de azda olsa kayma riski bulunur.

Gore-tex beden ile uyumluluğu verdiği doğal his, mikrogözenekli yapısı ile dokuların bir parçası olabilme özelliği yanında kolayca şekillendirilebilmesi avantajına da sahiptir.

Medpor gerçek bir iskelet implantı olarak öne çıkarken gözenekli yapısı ile bedene entegre olur. Bir yıl içinde materyal için kemikleşme gerçekleşir ve oynama riski yok olur. Ancak pürüzlü ve sert yapısı nedeniyle yerleştirmek için daha büyük kesi gerekir.

Çene büyütmenin önemi
Orta ve üst yüz ile alt yüz arasında denge açısından çok kritik bir işlemdir. Alt yüzdeki konveks görüntüyü yok ederek daha estetik bir sonuç ortaya çıkartır. Boyun ve yüz açısı daha net ortaya çıkarken yüz ovalini de netleştirir. Profil estetiğini çok geliştirir.

İşlem nasıl yapılır

Ağız içinden kesi izi olmadan ya da çene altından bir kesiyle işlem yapılır. Çene altından işlemi lokal anestezi ile yapmak mümkündür. Günübirlik bir işlem olup işlem süresi 45 dakika ile 1.5 saat arası değişir.

Alt çene ucu büyütme işlemi ( mentoplasti) ve altın oranlar

Alt çene ucu hem profilde hem de cepheden bakışda yüzün oranlarını ve altın oranlarını oldukça değiştirir. Bu nedenle alt çene ucu büyütme olumlu estetik yansıması yüksek bir işlemdir.

 Çene sarkması ( cadı çenesi deformitesi )

 

Özellikle ileri yaşlarda bazen ise yapısal olarak erken yaşlarda çene ucu yumuşak dokusu çene kemiğinden aşağı doğru sarkar. Bu sorun özellikle gülümseme sırasında daha çok belirginleşir. Çene sarkması cadı çenesi deformitesi olarak ta bilinir.

Çene kemiği erimesi ve diş sorunları problemin ortaya çıkışını tetikleyebilir. Sorunun çözümü çene altından girilerek sarkan dokunun tekrar eski yerine iadesi ya da fazla dokunun çıkarılmasıdır. İşlem lokal anestezi ile yapılabilir. İyileşme ve sosyal hayata dönüş hızlıdır.

Özellikle merkezi yüz gençleştirmenin ve profil estetiğinin bir parçası çene sarkması ( cadı çenesi deformitesi ) nın düzeltilmesidir.

 

Golf topu çene deformitesi

 

Golf-topu-çene

Golf topu çene deformitesi ya da portakal kabuğu çene sorunu genellikle ileri yaş sorunu olsa da bazen erken yaşlarda da başlayabiliyor. Özellikle çene ucu kasının aşırı çalışmasına bağlı bu durum zaman içinde çene ucu derisini bozuyor. Çene ucunu aşırı hareket ettiren kasın hareketinin zayıflatılması en önemli tedavi şekli. Bunu botoks ile yapmak mümkün. Bu sorunu olan kişilerde genellikle çene ucu kemiği zayıflıkları eşlik eder. Böyle bir sorun var ise çene ucu kemiğini güçlendiren implant ya da dolgu tedaviye eklenmelidir.

Bu sorun oturduktan sonra tam tedavisi çok zor. Bu nedenle çene ucu derisini bozmadan erken müdahalenin önemi var.

 

Çene köşesi estetiği (maseter hipertrofisi)

Özellikle gece diş sıkma ve gıcırdatma yakınmaları olan kişilerde çene köşelerine yapışan kaslar büyür. Bu durumda çene köşelerinde yüz ovalini bozacak şekilde şişmeler olur. Alt yüz eni genişler ve yüze sert bir ifade verir.  Kasların çekmesi  ile çene kemiği köşeleri de büyür. Botoks bu sorunun tedavisinde hızlı ve pratik bir yoldur. Yılda 2-3 kez uygulama ile çene kemiği köşeleri yumuşar, ideal yüz ovali tekrar kazanılır. Bu arada gece diş sıkmaları ve ağrılarda düzelecektir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.