Profil ve Burun Estetiği


Burnumuz farklı açılardan güzel olmalıdır, sadece cepheden, yandan, çaprazdan ya da alttan değil. Bunların arasında profil dediğimiz alın, burun, dudak, çene ve gıdıdan oluşan beşli yapı profili belirler. Aralarındaki uyumun iyi olması kişiye çok önemli artılar katar. Bu nedenle burun estetiği yaparken profilde yer alan diğer dörtlüye de girişimler gerekebilir. Birbirleri arasına o denli bir uyum vardır ki, ince dudak ya da küçük çene normal bir burnu büyük gösterir. Geriye doğru alın ve çene ucu burnu öne doğru çıkık gösterir. Burun yanında profili oluşturan diğer yapılara yapılan girişimlere profiloplasti denir. Yapılan işlemler yağ hücresi, dolgu, çene ucu protezi, çene altı liposuction, bazende dişlerin bulunduğu çene kemiklerine kaydırma işlemleridir. Uyumsuz bir profile genellikle “Burnu güzel ancak yüzüne yakışmamış” eleştirileri sık duyulur.

Burun estetiğinde burnun karakteristik özelliklerinin koruyarak, yüz ile uyumsuz özelliklerin düzeltilmesi doğrudur. Ameliyat yapıldığı belli olmayan burun estetiği önemlidir. Açık ve kapalı burun ameliyatları burunda ki sorunun büyüklüğüne göre tercih edilir. 

Sadece burun ucu düşmesi durumunda lokal anestezi altında burun askısı mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.