Scarpa Karın Germe

SCARPA KARIN GERME

Günümüz de oldukça tercih edilen bir operasyondur ve güvenle uygulanmaktadır. Karın Germe ile ilgili bir çok sorunun cevabını Prof. Dr. Ahmet Karacalar sizin için yanıtladı. Eğer bunlar dışında sizin de merak ettiğiniz konular varsa iletişim sayfamızdan doktorunuza iletebilirsiniz.

Karın germenin çeşitler nelerdir ?

Tam karın germe, endoskopik karın germe, mini karın germe, lipoabdominoplasti, zambak şekilli karın erme, çepeçevre karın germe.

Karın germe kimler için uygundur ?

Karın dokusunda sarkma, katlanma olan, obez olmayan, sigara içmeyen, önemli sağlık sorunu olmayan kişiler için uygundur.

Karın kası ayrılması nedir ?

Özellikle hamilelik sırasında büyüyen rahmin karın kaslarını ayırıcı etkisi vardır. Karın kası yan yana bir çiftten oluşur. İkisi arasında beyaz hat denilen sıkı ve sert kollajenden yapılı bir oluşum vardır. Tüm hamilelerde bu hat zorlanır. 2-2.5 cm i geçmeyen ayrılmalar çok sorun oluşturmaz. % 40 ihtimal ile bu ayrılma fazla olur. Bu durumda karın şekli bozulmaya başlar. Karın bombesi artar. En önemli şikayetlerden birisi öne doğru eğilmede karnın aşırı çıkmasıdır. Karın germe operasyonu sırasında karın kası ayrılması onarılır. Bu durumda dr.karacalar tarafından geliştirilen karında ki fazla parçadan elde edilen SCARPA adı verilen bir zar kullanımı ile daha dayanıklı karın kası tamiri  yapılabilir. Bu zar karın kasının tamirinde etkili olurken, özellikle ince derili hastalarda kas için kullanılan dikişlerin üzerini de örter. Kişinin kendi dokusu olduğu için alerjik reaksiyon yaratmaz. Bir süre sonra konulan dokunun doğal bir parçası olur.

Karın germe ile birlikte jinekolojik işlemler yapılabilir mi ?

Karın germe ile birlikte yumurtalık kisti işlemleri ya da tüplerin bağlanması gibi jinekolojik işlemler yapılabilirse de komplikasyon riskini arttırdığı için çok tavsiye edilmez.

Karın germe ile birlikte liposuction yapılabilir mi?

Karın germe ile birlikte liposuction yapılır. Aslında yapılmalıdır da. Öncesinde liposuction yapıldığı zaman karın derisinde oluşan skarlara bağlı karın germe zorlaşır.

Karın germe ile birlikte hangi ek işlemler yapılabilir ?

Meme dikleştirme, meme büyütme ya da liposuction yapılabilir. Karın germe sonrası hamile kalınabilir mi ? Hamile kalınabilir. Yapılmış karın estetiği bir miktar etkilenebilir. Tekrar kas ayrılması olabilir.

Gobek-deligi-estetigiGöbek deliği estetiği nedir ?

Doğumlardan sonra ve yaş arttıkça göbek deliği şekli bozulur. Üzerine mide dokusu yığılmaya başlar. Şekli yayvanlaşır. Genellikle karın germe sırasında göbek deliği estetiği yeniden yapılır.

Karın çatlakları germe ile kaybolur mu ?

Göbek altında yer alan karın çatlaklarının tamamı germe ile yok edilebilir. Göbek deliği üzerine kayan çatlaklar ise aşağı doğru inecektir.

Endoskopik karın germe nedir ?

Karında fazlalık olmayan fakat karın kası ayrılmasına bağlı oluşan bombelerde endoskopik karın germe tercih edilir. Sezeryan hattından girilerek göbek deliğine dokunulmadan ayrılmış tüm karın kası toplanabilir. İstenirse bu sırada bir miktar fazla doku çıkarılabilir.

Mini karın germe nedir ?

Mini karın germe karın kası ayrılmamış, fakat özellikle sezeryana bağlı katlanması ya da hafif sarkması olan kişilerde göbek deliğine dokunulmadan yapılan germe işlemidir.

Karın germe sonrası iki büklüm yüründüğü doğru mu ?

Eski klasik yöntemlerde bütün gerginlik kesi hattına bindiği için hastalar eğik yürürlerdi. Günümüzde ise daha modern tekniklerle iyileşme süresi hızlanmış ve kolaylaşmıştır.

Karın germe ile birlikte göbek fıtığı tamiri yapılabilir mi ?

Aynı anda ikisini bir ara da yapmak mümkündür.

Karın germe sırasında izsiz meme büyütme nedir ?

Sezetyan hattında yapılan kesiden memeye silikon konulması mümkündür. Bu durumda meme üzerine herhangi bir iz olmayacaktır.

Karın germe sonra yaşanabilecek sorunlar nelerdir ?

Özellikle aşırı kilolu, diyabetik ve sigara içenlerde daha sık görünen yara nekrozu, enfeksiyon, doku altında serum birikmesi, enfeksiyon, tromboemboli olabilecek sorunlar arasındadır.

Çepeçevre karın germe nedir ?

Bel sarkması sorunu olanlarda karın germe ile birlikte bel germede yapılmasıdır. İstenirse bu sırada popo kaldırmada yapılabilir.

Zambak biçimli karın germe nedir ?

Özellikle karın dokusu çok fazla olan aşırı zayıflama sonrası sarkmalarda sadece sezeryan hattından tek kesi ile karnı germek yeterli olmayacaktır. Bu durumda orta hattan da doku çıkarılması gerekir.

Karın germe de yeni gelişmeler var mı ?

Özellikle lipoabdominoplasti olarak bilinen karın dokusunu kaldırmadan karın derisine giden sinir, damar ve lenf yolları koruyarak karın derisini kaydırma işlemi yeni bir yaklaşımdır.

Karın germenin sağlık için faydaları var mı ?

Özellikle germe sırasında karın kaslarının sıkılaştırılması omurga etrafında ek destek yaratarak bel ağrılarını giderdiği, idrar kaçırma üzerinde yararı olduğu bildirilmiştir. Ayrıca katlanan dokunun pişik ve ekzema benzeri deri sorunları da ortadan kalkacaktır.

Karın içi yağlanmalar karın germe ile düzeltilebilir mi ?

İç yağlanmlara karın germe ile ulaşmak mümkün değildir. Karın germe de sadece dış yağ alınabilir. İç yağlanmada kişi diyet ve sporla bu durumdan kurtulmalıdır. Karın germe sonra diyetine dikkat etmeyen kişilerde özellikle iç yağlanma artışı ile şekil bozulur.

Karın germe sonrasında korse kullanımı nasıldır ?

Karın germenin tipine göre 3-6 hafta arası önerilir.

Karın Estetiği ve diğer tüm estetik operasyonlar ile ilgili web sitemiz içinden geniş anlatımlı makalelerimize ulaşabilir. Merak ettiğiniz tüm konular hakkında hiç çekinmeden doktorunuz Prof. Dr. Ahmet Karacalar‘a ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.