Lipödem

Lipödem nedir ?

Lipödem bacakların anormal yağ tutması ile karakterli genetik geçiş gösteren estetik ve fonksiyonel bir sorundur. Bu kişilerde genetik soruna bağlı özellikle östrojen hormonu dengesizliği sekonder olarak bacaklarda yağ birikmesine neden olur.lipödem

Lipödem teşhisi nasıl konur ?

Genellikle lipödemli kişiler alt tarafı şişman, kilolu olarak ya da lenfödem yanlış teşhisi ile karşılaşırlar.Sadece bayanları tutan bu soruna eşlik eden başka yakınmalar olabilir. Şişme, kolay morarma, bastırınca acıma hissi, hareket kısıtlılığı gibi.Bazen deri de soğukluk da eşlik eder.Özellikle ileri evrelerde yaşam kalitesini etkilerken, önemli derecede psikolojik sıkıntı da yaratabilir. Spora ve diyete dirençli bacaklarda ki yağ birikimlerine  yukarıda ki semptomlar eşlik ediyor ise bu lipödem lehinedir.  Sadece bacaklarda  yağlanmaya bağlı kalınlık ise bu lipohipertrofi lehinedir.

 

Lipödemin evreleri nelerdir ?

Dört evresi vardır. Birinci evrede deri normaldir, bacaklar yağlı ve kalın görünür. İkinci evrede deride düzensizlik başlamıştır. Üçüncü evrede bölgesel yağ paketleri soruna eklenir. Dördüncü evrede lenf damarları da soruna dahil olur. Bu ileri evrede ayaklarda şişmeye başlar ve hastanın yaşam kalitesi epeyce bozulur.

Lipödeme eşlik eden sorunlar nelerdir ?

Bu kişilerde ileri yaşlarda eklem sorunları sıktır ve hareket kısıtlılığına bağlı obeziteye eğilim vardır.

 

Lipödem ayırıcı tanısı nasıldır ?

Yüksek resolution ultrason, MR ve lenfosintigrafi başlıca yöntemlerdir.  Lipödem lenf yolları ile ilgili bir rahatsızlık olmamasına rağmen lenf akımında bozulma sıklıkla görülür. MR da lipödemde normal deri kalınlığı görülürken çok yoğun yağ tabakası belirgindir.

Lipödem tedavisi nasıldır ?

Tedavide yağların alınması bacağı şekillendirirken, kişinin yakınmalarını önemli ölçüde azaltır ve hayat kalitesini arttırır. Üstelik ileri yaşlarda görülen ek sorunların gelişmesi de önlenmiş olur.

 

Lipödem tedavisinde  tedavi prensipleri nelerdir ?

Öncelikle sorunlu yağın olabildiğince uzaklaştırılması gerekir. Ancak lipödemde yağ alınması ile lipödemi olmayan bir kişiden yağ alınması prensipleri aynı değildir.

Lipödemde yağı alırken toplardamar ve lenf damarlarına hasarın minimum olması gerekir.
Ayrıca amaç sadece yağın alınması değildir.  Bacağın  oranlarına, formuna uygun, sanatsal bakış açısıyla şekillendirilmesi  önemlidir. Diğer türlü sadece yağı alınmış, rahatlamış ancak biçimsiz bacaklar ortaya çıkacaktır.
Lipödemde özellikle ileri aşamalarda doku gevşekliği, alancı selülit, yüzey dalgalanması şikayeti sıktır. Bu nedenle tedavinin bir bölümünde doku sıkılaşmasının sağlanmalıdır.

 

Lipödem tedavisinde hangi teknikler kullanılır ?

Lipödemin olduğu yer, sorunun derecesi ve evresine göre tedavi değişir.

Dr. Karacalar tarafından geliştirilen superdry teknik kansız bir şekilde, doku altına herhangi bir kimyasal  solusyon vermeksizin yağ hücrelerini olabildiğince sağlam bir şekilde alınmasını sağlar. Teknikte bacak bölgesi yağ dokusunda kansız bir ortam elde edilir. Özellikle bacak bölgesi ve ayakbileği yağ tabakası tek katlı olduğundan özenli ve hassas bir yağ alma işlemi gerekir. İşlem sırasında dokuda şişme olmaz. Bu durum hekime sonucu değerlendirme şansı verir. Karşı bacakla karşılaştırarak, simetriyi sağlama da oldukça yararlıdır. Bu nedenle ayakbileği, alt bacak, diz çevresi ve üst bacak alt bölgelerinde ideal şekillendirme şansı verir. Yağ emboli riski yoktur. Lipödem için geliştirilen hidro superdry teknik lenf damarlarını maksimum ölçüde korur. Yöntemin eksisi ise iç bacak ve basene uygulanamamasıdır. Bu bölgeyi de içeren lipödemlerde vaser 4D ya da lazer liposuction ile kombinasyonlar yapılır.

Basen ve iç bacakları tutan lipödemde ise sadece yağı almak değil doku sıkılaşmasını da uyarmak gerekir. Bu nedenle bu bölgelerde yağ dokusuna spesifik  lazer lipolizler  öncelikli yöntemdir. Bu lazerler arasında özellikle üç dalga boylu lazerler yağ parçalama yanında doku sıkılaştırma kapasitesi ile öne çıkar.

Vaser ya da daha yeni versiyonu olan Vaser 4D  üst bacaklar, karın, kollar ve kalçada yağa odaklı bir işlem olarak değerli bir yöntemdir. Ancak doku sıkılaşma potansiyeli lazere göre düşüktür.  Kesi izleri diğer tekniklere göre daha fazla kalır. Kasların  daha çok ortaya çıkarılmak istendiği  durumlarda etkilidir. Alt bacak ve diz çevresinde kullanım zorluğu vardır.

Vibro liposuction yöntemi kanülün ucunun titreşmesi ile yağların daha kolay mobilizasyonu sağlanarak çekilmesi prensibine dayanır. Özellikle superdry yöntemle birlikte kullanıldığında fibrotik lipödem olgularında ( yağ dokusunun aşırı sert olması) etkili olur.

Water  jet teknik  su püskürtmeli işlemi kolaylaştıran bir başka teknik olarak kullanılmaktadır.

Klasik liposuction normal yağlanmada etkili bir yöntem olmasına rağmen lipödemde ilk sırada tercih edilmez.

Lipödemde maksimum ne kadar yağ alınabilir ?

Liposuctionda  ( klasik,vaser,laser) güvenlik sınırı 5-6 litredir. Superdry liposuction gibi kansız yöntemlerdir bu miktar 7 litreye kadar çıkarılabilir. Bunun dışında çıkarılacak miktarlar hastanın hayatını riske atar. Hasta yağ emboli riski, ciddi enfeksiyon riski, tromboemboli riski gibi çok önemli sorunlarla karşılabilir. Bu nedenle 7 litrenin üzerinde yağı olan hastalarda ikinci bir seans çok daha doğru olur.Aşırı yağ alımı bedende kan kaybı yanısıra, elektrolit dengesizliği ve uzun süre ameliyatta kalmaya bağlı sorunları getirir. Kan kaybını yerine koymak için kan replasmanı da uygun değildir. Kan nakli masum bir işlem olmayıp, beraberinde kan reaksiyonu,asit-baz denge bozukluğu ve  viral hastalıkların geçiş riski gibi pek çok sorunu içerir.

Lipödem tedavisinde germe işlemleri yapılır mı ?

Özellikle ileri aşama lipödemlerde bacak içi spiral germe, üst bacak germe tedavi planına eklenir. Bu tür durumlarda germe dışında hiçbir yöntem fazla deriyi ortadan kaldıramaz.

Lipödem ameliyat sonrası bakım ve iyileşme nasıldır ?

Ameliyat sonrası LipoCare programı uygulanır. Bunun içinde anti ödem çorap, anti ödem enjeksiyonlar, ultrasound, MLD, pressoterapi, stretching ve tonik eksersizler bulunur.  Özellikle ilk üç ay yüksek basınçlı  bilinen markaların çorapları önerilir. Yatak istirahatine gerek yoktur. Hastalığın özel bir diyeti olmasa da kaçınması gereken bazı yiyecekler vardır.  Bu hastalarda gereksiz diyete bağlı ek stres nedeni olup fayda sağlamaz.  Sağlıklı beslenme ile kilo kontrolü önerilir. Tedavi programımız içerisinde lipödemi alevlendiren yiyecek listesi verilerek bundan kaçınılması istenir.

Lipödemin  ameliyatsız tedavisi var mı ?

Sporla bu sorun çözülemez. Basınçlı çorap kullanılması şişliği azaltır ancak yağlar üzerine hiçbir etkisi yoktur. Lipödemi tedavi eden bir diyet programı bulunmuyor.  Lipödem diyete dirençli bir sorun olarak bilinir. Ancak kişiye özel zararlı besinler yasaklanabilir. Bazı bayanlar alkol alımı sonrası şikayetlerin arttığını bildirilmiştir.  Ancak sorunun ilerlemesini yavaşlatıcı yangı giderici diyetin yararlı olabileceği düşünülmektedir. Eksersizler arasında özellikle  yüzme gibi yatay sporlar etkili olur. Yürüyüş ve bisiklete binme dolaşımı arttırdığı için önemlidir. Ancak özellikle dize yük bindiren ağır sporlardan kaçınılmalıdır. İleri yaş, diyabet, tansiyon ya da başka ciddi hastalıkları olan  kişilerde en azından sorunun ilerlemesinin durdurulması için yukarıda yazılı bilgiler uygun olacaktır.

 

Bacaklarda şişliğe neden olan diğer sorunlar nelerdir ?

 

Sistemik nedenler…
Kalp yetmezliği

Böbrek yetmezliği

Albumin düşüklüğü

İlaç nefropatisi

Bölgesel nedenler…

Derin ven yetmezliği

Selülit

Baker hastalığı

Miksödem

Lenfödem

 

http://www.milliyet.com.tr/lipodem-nedir–pembenar-detay-estetik-2343203/

http://www.milliyet.com.tr/lipodem-kadinlarin-kabusu-istanbul-yerelhaber-1214413/

http://www.hurriyetaile.com/sizin-icin/saglik/kadinlarin-kabusu-lipodem_21359.html

http://www.haberturk.com/saglik/haber/1275426-bacak-inceltmede-yag-hucrelerine-kansiz-yaklasim

https://www.youtube.com/watch?v=4dcGVnzv0V0

http://www.posta.com.tr/diz-estetigi-saglik-icin-de-gerekli-haberi-347003

http://www.sozcu.com.tr/hayatim/son-moda/6-soruda-diz-estetigi/

http://www.ntv.com.tr/saglik/diz-estetigi-saglik-icin-de-gerekli,2jMX8IyhFEeIwbBdbBQamg

http://www.milliyet.com.tr/liposuction-a-yeni-rakip-vaser-4-d-istanbul-yerelhaber-1246492/

http://www.hurriyet.com.tr/sorunlu-ayak-bileklerine-son-40078648?noMobile=true

http://ahmetkaracalar.com/agrili-yaglanma-sendromu-lipodem-sozcu/

http://lipoedemasurgery.co.uk/  (ENGLISH)

Sorularınız