Endoskopik Karın Germe

Doğum sonrasıkarın bölgesinde, özellikle öne eğilme sırasında belirgin olan şişlikler ve sarkmalar için endoskopik karın germe ideal bir tekniktir.  Karın ön duvarını oluşturan ve rektus adı verilen çift kaslar doğuma bağlı ya da yapısal ayrılır. Bu bir tür fıtık olup diastaz olarak adlandırılır. Diastaz muayene sırasında ya da ayrıntılı olarak MR ile anlaşılır.  Diastazı olan kişiler ellerini tam karın ortasına koyarak doğrulmaya çalıştıklarında parmakları karın içine doğru kayar. Diastaz olduğu zaman özellikle öne doğru eğilme pozisyonlarında  karın içi yapılara destek  yetersiz olduğu için  alt karında ki bombelik fazlasıyla artar. Diastaz sporla düzelmez. Ayrılmış iki kası cerrahi olarak birleştirmek gerekir. Sporla düzelen tonusunu kaybetmiş zayıf karın kaslarına bağlı bombelerdir. Kişi ne kadar spor yaparsa yapsın ya da kilo verse bile bombe karından kurtulamaz.

Endoskopik teknik ile mide bölgesinden başlayarak, gevşemiş karın kasları sıkılaştırılır ve şekil verilir. Yöntemde teleskop adı verilen, 3-4 mm ,ince ve büyütme özelliği olan kanüller kullanılır. Bu işlemler sırasında göbek deliği ile ilgili herhangi bir müdaheleye gerek yoktur. Göbek deliği yeri değiştirilmez ya da kesilmez. Varsa sezeryan izi kullanılır. İşlem sonucunda doğal ve düzgün bir karın estetiği elde edilir. İşlem lokal ya da epidural anestezi altında yapılabilir. Hassas kişilerde genel anestezi tercih edilir.

İşlem sonrası kişi evine gidebilir. Sosyal yaşamda sınırlama, spor ve aşırı hareketi gerektiren işler dışında olmaz. Günlük yaşam içerisinde iyileşme sağlanır. Üç hafta bel korsesi önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.