Kalın bacak inceltme

Kalın bacak inceltme

Kalın bacak inceltme  Etek giyilmesini engelleyen ve sosyal bir stres nedeni olan bacak kalınlığının  tedavi nedene göre yapılır.  Kalın bacakların nedenleri kalın kemik yapısı, fazla gelişmiş kaslar ve genellikle yapısal fazla yağ dokusudur. Yağ dokusunun alınması  ya da cerrahi olarak kasların incetilmesi ile kalın bacak sorunu çözülür. Bu konuda özellikle superdry yöntem yağların kansız bir şekilde alınması yanısıra, düzgün bir yüzey elde edilmesinde ve simetrinin sağlanmasında çok etkili bir yöntemdir. Bunların dışında ayırt edilmesi gereken önemli durumlar lenfödem ve lipödeme bağlı kalın bacaklardır.

kalın bacak inceltme

Lenfödem bacaklardaki lenf (akkan) damarlarının bozulması ya da az gelişmesi sonrası ortaya çıkan bacak kalınlaşmasıdır. Lenfödemde genellikle tek bacak daha kalın olsada bazen iki bacakta da görülür. Bacaklar serttir. Ayaklarda da şişlik gözükür. Sıklıkla portakal kabuğu cilt görüntüsüne rastlanır. Ayak bileği kemiği üzerinde yağlanma olmaz. Parmakla basılınca iz bırakır. Bacaklarda ağırlık hissedilir ve akşama doğru bu artar.Dinlenme ile kalınlaşma azalır. Ayak sırtındaki deri iki parmak arasında tutulamaz. Bu tipik bir bulgudur.

Lipödem ise bacaklarda ilginç bir yağlanma şekli ortaya çıkarırır. Yapısal olan lipödemde ayak bilekleri genellikle daha incedir. Portakal kabuğu cilt görülmez ve şişlik yumuşaktır., Genellikle ergenlikte başlar ve ailede olabilir. Bazen hassasiyet vardır. Üst ve alt bacak yanında kalçada geniştir.

Özellikle bu iki durumun ayırt edilmesi gerekir.  Ayırt edilmeden yapılacak tedaviler yanlış olacağı gibi başka sıkıntılara da neden olur. Lenfödem tedavisi ise çok farklıdır. Lenf damarlarına destek olan bacaklarda ki kalınlığa neden olan sıvının atılmasına yönelik tedavi yapılır. Lipödemde ise özellikle superdry yöntemle yağların alınması iyi bir çözümdür.
Lenfosintigrafi lenfödem tanısında çok önemli bir yöntemdir. MR bu sorunların ayırt edilmesinde yararlı olur. Sıvı birikimini ve deri kalınlaşması tanı koydurucu olup işlemden önce önerilir.

Kalın Bacak İnceltme

Bunların dışında sistemik hastalıklar (böbrek, kalp ve karaciğer hastalıkları gibi) ve toplardamar sorunları (derin ven yetmezliği gibi) da kalın bacaklara neden olsa da bunların ayırt edilmesi çok daha kolaydır. Bu gruptaki hastalar bacak kalınlaşması dışında çok başka şikayetler ile gelirler.

KALIN BACAK İNCELTME YÖNTEMLERİ

Yukarıda ki resimde de görüleceği gibi  kalın bacak inceltme sorununda etkili temel dört teknik var.

1. Superdry teknik ( Kalın bacak inceltmed e etkili olan bu yöntem sadece yağlara bağlı bacak kalınlığı için tercih edilir.)

2. Miknörotomi ( Kalın bacakların nedeni kas ise buna neden olan kasların iptali mümkün, kaslar yerinde dururken çalışamayacağı için oldukça incelirler )

3. Endoskopik kas traşlama ( Kalın bacakların nedeni kas ise etkili bir yöntemdir, kaslar istenilen inceliğe kadar traşlanır )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.