Göğüs büyütme silikon

Meme Büyütme  

İdeal meme şekli nasıl olmalıdır ?

İdeal meme şekli kişinin beden yapısı, beğenisi ve kültüre göre değişiklik gösterse de alfa meme olarak bilinen alt bölümün daha dolgun olduğu meme evrensel olarak ideal kabul edilir. Meme dikleştirme, küçültme ya da büyütme işlemlerinde bu oranın göz önünde tutulması daha doğal meme görünütüsü verecektir. En önemli olan nokta üst kutup, alt kutup oranıdır. Alanında en iyi plastik cerrahi dergilerinden Amerikan Plastik Cerrahi dergisinde rapor edilen bilimsel çalışmada bu oranın % 45 üst kutup, %55 alt kutup şeklinde olmasının tercih edildiği rapor edilmiştir.

İzsiz meme büyütme mümkün mü ?

İzsiz meme büyütme kavramına girebilecek tek çözüm kök hücre ile meme büyütmedir. Çok küçük giriş yerlerinden enjeksiyonla meme büyütüleceği için için bu kategoriye sokulabilir.

Silikonla meme büyütmenin artıları nelerdir ?

Sadece göğüs oranlarını ideale getirmez bütün bedende bir denge oluşturur. Özgüven artışı,kadın kimliğinin güçlenmesi gibi psikolojik artıları oldukça fazladır. Sürekli dolgulu sütyen kullanma stresinden uzaklaşılmış olur.

Doğum sonrası meme sarkmalarında silikon ile çözüm mümkün mü ?

Doğum sonrası meme üstünün boşalmasına bağlı meme sarkmalarının kolay çözümü olabilir. Kas fasyası altı tekniği olarak bilinen yeni bir meme büyütme, şekillendirme ve dikleştirme yöntemi bu tür yalancı sarkmalarda kullanılabiliyor. Bu yaklaşımda normalde her kasın üzerinde bulunan fasya olarak adlandırılan zar ya da kılıf altında bir cep oluşturulur. Göğüs kası altında oluşturulan cebe silikon protez yerleştirilir. Meme büyütme yöntemlerinde göğüs kası altında ya da doğrudan meme altında hazırlanan cebe protez konulur.

Bu yöntemde göğüs kasına herhangi bir hasar verilmediği için özellikle sporcular için en ideal yaklaşım olarak görülüyor. Kas fasyası altı tekniğinde iyileşme daha hızlı ve ağrı minimal olacaktır. Ayrıca doğrudan meme dokusu ile silikonun bir teması bu yöntemde olmaz. Silikon üzerinde yer alan fasya silikonu örter ve meme altı tekniğinde göre belli olmasını engeller.

Kas altı tekniklerde görülebilen kasın hareketine bağlı protezin kayma riski bu yöntemde olmaz. Kas fasyası altı meme silikon ile doğum sonrası hafif-orta sarkmalarda meme dikleştirici protezle birlikte memeyi dikleştirme ve yukarı kaldırma da mümkün. Bir başka deyişle yöntem yalancı sarkma dışında gerçek sarkmalarda da kullanılabilir.

Özellikle birinci ve bazen ikinci derece göğüs kası fasyası altı tekniği tercih edilecek bir yöntem. Yeni kuşak çift jelli implantlar aşağı bakan meme başlarını yukarı kaldırma da daha fazla avantajlara sahip. Jeller hafızalı olduğu için silikon protez formunu devam ettirirken herhangi bir şekilde yırtılma durumunda da etrafa dağılmıyor. Bu yeni kuşak silikonların kas fasyası altına yerleştirilmesi ile meme üzerinde görünen bir iz bırakmadan dikleştirme mümkün. Kas fasyası altı meme protezi için farklı giriş yolları var. Meme altı, koltuk altı ya da meme başından yerleştirilebiliyor.

Özellikle hızla işe dönmek isteyenler içinde bu yöntem iyi bir seçim olacaktır. Üstelik uzun yıllar sonra görülebilecek meme de form kaybı bu yöntem de daha az rastlanır. Bunun nedeni meme dokusu yaşlanması ile uyumlu bir silikon olgunlaşması yaşanmasıdır.

Özellikle doğum sonrası oluşan meme üstü boşluklarında oldukça avantajlı. Kas fasyası altı tekniğinde memenin doğal askıları olan bağlarda korunduğu için memede olabilecek sarkmaları da yavaşlatıyor.

Göğüs kası korunduğu gibi göğüs kafesi ile de harhangi bir temas olmadığı için işlem sonrası iyileşme hızlı ve acı-ağrı minimum düzeyde oluyor. Lokal-sedasyon anestezi altında da işlemin yapılması mümkün.

Birbirinden ayrık duran memelerin silikon ile düzeltilmesi mümkün mü ?

Birbirinden ayrık duran memelere özel silikon cebi oluşturma yöntemi ve buna uygun siikon ile birbirine yaklaştırmak mümkündür.

Silikonla meme büyütmeden sonra silikonu hissedermiyim ?

Eğer elinizle kaburganızı çok rahat hissediyorsanız büyük ihtimale protezi de hissedeceksiniz. Bu durumda silikonu olabildiğince derine koymak gerekecektir. Deri çok ince ise daha sonra yağ enjeksiyonu ile kalınlaştırmak mümkün.

İstenildiği kadar büyük silikon kullanılabilir mi ?

Meme altında oluşturulan cebin bir kapasitesi var. Bu nedenle kişinin “en büyüğü olsun” yaklaşımı uygun değildir. Cebin bir genişleme kapasitesi vardır. Cebin kapasitesinden çok daha fazla büyük silikon kullanılması büyük yara izi, yara ayrılması, deri incelmesi, aşırı yapay görüntü, göğüs kafesinde şekil bozukluğu yapabilir. Sağlıklı bir estetik gelecek için silikonların boyutu önemli midir ? Silikon büyüklüğü özellikle 350 cc den sonra ağırlık ve hacim etkisi ile sorunlar başlar. Silikon büyüdükçe dokuyu daha fazla gerer ve inceltir. Bu nedenle cebi fazla zorlamayacak büyüklükte silikon daha sağlıklı olur.

Yeni kuşak silikonların eskilerinden farkı nedir ?

Akmayan silikon içerir ve çok daha fazla sağlamlık testlerinden geçiriliyor.

Yüksek koheziv jel nedir ?

Şeklini daha iyi korur ve dalgalanma olasılığı daha az yoğun silikon içeren yeni silikonlardır.

Gummy bear silikon protez nedir ?

Form stable protez olarak da bilinen şeklini koruyan protezlerdir. Özellikle şeklini koruması, zaman içinde dalgalanma ya da katlanma gibi biçim bozuklukları olmaması ayrıca yırtılma olasılığının daha düşük olması gibi avantajlara sahiptir.

Pürüzlü yüzey silikon implant nedir ?

Özellikle kapsül gelişimine karşı daha etkili olan yüzeyü pürüzlü silikonlardır.

Düz yüzeyli silikon implant nedir ?

Silikon memeyle birlikte hareket eder. Bu nedenle hareket doğallığı daha fazla.

Yuvarlak silikon implant nedir ?

Özellikle üst kutup dolgunluğu isteyen kişiler için ideal olan üst ve alt yarısı eşit hacimde protezlerdir.

Serum fizyolojikli silikon protez nedir ?

Dış kılıfı silikon olsa da içi serumla dolu protezlerdir. Özellikle geçmişte daha popüler olan fakat günümüzde daha az kullanılan protezlerdir. Herhangi bir şekilde yırtılma olursa vücut sızan serumu emer ve meme de ani bir sönme ve şekil bozukluğu oluşur.

Silikon sağlıklı mıdır ?

Deodoran, saç bakım ürünü, nemlendirici ve daha başka günlük malzemelerde silikon bulunur. Cyclopentasiloxane ya da cyclomethicone olarak prospektüste yazılan silikonun kimyasal isimleridir. Silikonun kanser ya da başak bir hastalıkla bir bağının olmadığı bilimsel olarak kabul ediliyor.

Dual plan meme silikon büyütme nedir ?

Silikonun yerleştirileceği cep göğüs kası altına konduğunda yarısı kas ile örtülü durur, alt yarısı ise meme dokusu ile örtülüdür. Bir başka şekilde söylenirse çift yani dual doku planı vardır. Yarısı kas altı yarsı değil.

Tam kas altı meme büyütme nedir ?

Tam kas altı meme büyütme özellikle meme alt kutbu derisinin çok ince olduğu durumlarda ya da meme kanserine bağlı memesi alınmış ve yeniden meme yapılması gerekli durumlarda kullanılabilir. Silikon göğüs kası, karın kasının göğüs bölümü veya terzi kasının altına konup tamamen kas ile kapatılır.

Endoskopik meme büyütme nedir ?

Özellikle koltuk altından meme protezi yerleştirmek için kullanılan bir yöntemdir. Koltuk altından teleskop adı verilen büyüteçli tüpler ile silikonun cebi hazırlanır. Bu cep körleme denilen görmeden hazırlanması da mümkün olsa da özellikle cebin alt kenarlarının tam açılmaması nedeniyle silikonun yukarıya kayma riski vardır. Endoskopi bu açıdan avantaj sağlar. Aynı zamanda daha temiz bir alan sağladığı için işlem sonrası iyileşme daha kolay olur.

Kök hücreyle meme büyütme nasıl yapılır ?

Yöntemde kişinin fazalık yerlerinden alınan yağ dokusunun bir bölümünden bir cihaz yardımıyla yaklaşık 1 saat içinde kök hücreler ayrıştırılmakta ve elde edilen kök hücreler yağ ile karıştırılıp hücre kokteyli memeye enjekte edilmektedir. Meme büyütme isteyen kişilerde özellikle yağ rezervi fazla olan kişilerde silikona iyi bir alternatiftir. Dikişsiz ve doğal kıvamda meme elde edilirken, genellikle bir beden büyümeye yardımcı olur. Üstelik yağ alınan yerlerde de şekillenme yapacağı için beden heykeltıraşlığı kategorisine de girer.

Özellikle doğum sonrası meme üst kutbunun boşalmasına bağlı yalancı meme sarkmalarında da oldukça etkilidir. Kilo verme ya da yaşa bağlı memede oluşan gevşeme sorununu giderir ve memeyi dirileştirir. Meme de büyütme istemeyen sadece dirileştirme ve dikleşme isteyen kişiler içinde iyi bir yöntemdir. Bazen silikon ile de birlikte yapılabilir.

Silikonun tam olarak etkili olmadığı bölgeler kök hücre enjeksiyonu ile daha güzel sonuçlar elde edilir. Meme başı altına ya da dekolteye verilerek bütünde güzel bir sonuç elde edilir. Bir diğer ilginç konu ise kanser sonrası memesini kaybeden kişilerde tekrar meme yapımında bu tekniğin kullanımıdır. Doku izin verdiği sürece seanslar halinde bu hücre enjeksiyonları bir meme yuvarlağı oluşturmak mümkün olurken doku kalitesini se geliştirir. Özellikle radyoterapi almış kişilerde doku kalitesini arttırır.

Özellikle bel, bacak ve karın ya da kol bölgesinde yağ fazlalığı olan kişiler için kök hücre ile meme büyütme ideal bir yöntem. Kök hücreden zengin yağ hücresi enjeksiyonunda bir seansta kalıcı sonuç elde etmek mümkün. Duruma göre ek seans yapılabilir.

Sonuç olarak doğal ve yumuşak kıvamda meme elde edilir. Memeye enjekte edilen bir takım sentetik maddeler gibi alerji oluşurmaz ve kalıcıdır.

Meme büyütmede yağ enjeksiyonu olabilir mi ?

Kök hücre ile meme büyütme de yağ hücresi ile kök hücre karışımı kullanılsa da meme büyütme de büyük miktarlarda yağ dokusu gerektiği için yaşama oranı düşer. Yaşayamayan yağ dokusu mamografide yanlışlıkla kötü huylu lezyon olarak yorumlanabilir. Bu dezavantajı ortadan kaldırmak için yek başına yağ yerine kök hücreden zenginleştirilmiş karışım tercih edilir.

Kemik iliğinden elde edilmesi zor olan kök hücreler yağ dokusundan kolayca ve nerdeyse aynı miktarda kemik iliğinin 1000 katı kadar elde edilebilmektedir.

Konulacak meme silikon ölçüsü nasıl belirlenir ?

En önemli konulardan birisi seçilecek protezin büyüklüğüdür. Plastik cerrah kişinin beden yapısı, deri kalitesi, göğüs kafesi çapı gibi faktörlere göre yaklaşık bir boyut belirlese de, gerçek boyut hastanın taleplerine göre değişebilir ( bir dereceye kadar ).

Doktorunuz göğüs çapını ve yüksekliğini ölçerek, meme esneklik testi ile boyutu yaklaşık belirleyebilir.

Pirinç testi: Bunun için evde pirinç testi de yapılabilir. Kişi istediği meme boyutunda bir sütyen alır. Külotlu çorabın ayak kısmının üzerinden kesip içine pirinç doldurulur. Ağzı bağlanan çorap, silikon protezi taklit eder. Örneğin, 250 cc protezi taklit etmek istiyorsa 250 cc pirinç koyulur. Her 20 cc için 20 gr pirinç eklenip çıkartılarak 230, 250, 270 cc şeklinde protez ölçümleri denenip not edilir. İstenen hacim bulunduktan sonra kişi bununla birlikte bir süre günlük yaşantısına devam eder olmasıdır.

3D simulasyon: 3D simulasyon teknikleri çok daha ayrıntıları sonuçlar verir. Silikonun tipi, markası, giysili duruş gibi. 3D simulasyon sonucu çıkan boyut pirinç testi ile birleştirilebilirse dördüncü boyut eklenmiş olur. Yani hareket sırasında boyutun uygunluğu.

Operasyonda dren kullanımı varmı?

Kas altı tekniğinde genellikle gerekli değildir. Kas zarı altı tekniğinde bazen gerekebilir.

Protez yaptıran kişinin sütyen seçimi önemli mi?

Evet uygun protez bulunup yerleştirildikten sonra diğer önemli bir konu sütyen seçimidir. Beden ve cup ölçümleriyle bulunan ideal sutyen ölçüsünde, cup kısmını bir büyük tercih etmek gerekebilir. Örneğin 95 C ölçümü çıktı ise 95 D tercih edilmeli. Bunun nedeni protezli memenin eninin standart ölçülere göre daha geniş olmasıdır.

Meme büyümede kullanılan silikona bağlı kapsül gelişimi nedir ?

Vücut silikon protez çevresine bir kapsül örer. Bu normaldir. Ancak kapsül kalınlaşırsa bu sorun oluşturur. Bu sorunun ne oranda olduğu ile ilgili net bilgi olmamakla birlikte. % 3 civarında. Serumlu implantlar ve düz yüzeyli silikonlar ile bu sorun artıyor.

Silikon protez yırtılması nedir ? Yırtılma durumunda ne yapılır ?

% 1 oranında yırtılma rapor edilmiştir. Genellikle araba kazası gibi belirgin bir neden mevcut. Yırtılma durumunda silikon değiştirilir.

İmplant dönmesi nedir ?

Damla silikonların böyle bir riskinden bahsedilse de göğüs kası modfikasyonu ile çok düşük risk vardır. Böyle bir durumda ek küçük bir cerrahi gerekebilir.

Silikon sızması nedir ?

Eski tip silikonlarda olan bir sorundur. Protezde yırtık olmasa da silikonun dışarı sızmasını açıklar. Yeni kuşak koheziv implantlarda artık bu sorundan bahsedilmiyor.

Meme silikonundan sonra mamografi ?

Mamografi, ultrason ya da MR yapılmasında bir sorun yok. Ancak mamografi öncesi bunu radyolog ile paylaşılması ve ona göre farklı pozisyonlarda çekim gerekecektir.

Meme asimetrilerinde silikon nasıl kullanılır ?

Meme asimetrisinin farklı türleri vardır. Bir meme normal-diğer meme küçük, her iki meme küçük fakat farklı, bir meme büyük- diğer meme küçük gibi. İki memenin farklı olduğu durumlarda iki farklı işlem gerekir. Her iki memenin küçük fakat farklı olduğu durumlarda birine daha büyük silikon ile eliştik sağlanabilir. Bazen eşitlik için farklı silikon yetmeyebilir. Bu durumda yağ hücresi ile kombinasyon tercih edilir.