Meme Asimetrisi

 

Bütün çift organlar gibi iki meme arasında da ayna simetrisi yoktur. Orta dereceli simetriler estetik açıdan rahatsızlık yaratabilir ve cerrahi ya da enjeksiyon yöntemleriyle düzeltilebilir. Ciddi asimetriler literatürde Amazon sendromu olarak bilinir ve önemli psikolojik etkileri vardır.

Bilimsel çalışmalara göre ( son olarak American Plastik Cerrahi dergisi aralık 2014 sayısı ) meme asimetrisi ergenlik döneminde bulunan genç kızlarda önemli düzeyde psikolojik sorunlara neden olduğunu ortaya koydu.  Özgüven eksikliği, sosyal iletişim sorunları, duygulanım sorunları ve yeme bozuklukları diğer sıkıntılar arasında. Bu sorunlar iki meme arasında ki fark en az bir sütyen ölçüsü olduğu zaman oldukça belirgin. Bu tür durumlarda küçük olan memenin tübüler olması sık rastlanan diğer bir sorun.

Önemli meme asimetrisinde meme estetiği sadece estetik bir sorun olmanın ötesinde doğrudan ruh sağlığı ile bağlantılı. Tedavi büyüme çağı bitene kadar psikolojik destek şeklinde olurken, büyüme çağı sonunda estetik müdahale gereki görünüyor.

Meme asimetrisi çok farklı çeşitlerde görünebilir. Bir meme normal-diğer meme küçük, bir meme normal–diğer meme büyük, bir meme normal-diğer meme sarkık, bir meme büyük-diğer meme küçük, bir meme büyük-diğer meme sarkık,bir meme büyük-diğer meme çok daha büyük, bir meme sarkık-diğer meme çok sarkık gibi. Hatta bir memenin olmadığı (Poland sendromu) çok ciddi asimetrilerde vardır. Tedavi asimetrinin türüne göre değişir. Meme protezi, meme kaldırma-dikleştime, küçültme, kök hücreden zengin yağ hücresi enjeksiyonu yöntemlerinden uygun olanları kullanılır. Özellikle asimetrinin erken saptandığı durumlarda vakum yapan cihazlarla sonuç alınabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.