Volümetrik Yüz Gençleştirme

Volümetrik Yüz Gençleştirme

Yüzdeki yaşlanma belirtilerinin birinci nedeninin hacim kaybı ve kalan hacminde yer değiştirmesi olduğu belirlenmiştir. Deri, deri altı dokusu, yağ dokusu, kaslar ve hatta kemik, yaş arttıkca hacim kaybına uğrar. Zayıfladığımız zaman giysilerimizin üzerimizden dökülmesi gibi, derimizde bol gelmeye başlar, katlanır ve kırışır. Volümetrik yüz gençleştirme, kayıp olan dokuların yerine konması ilkesine dayanır. Aynı zamanda mimaride olduğu gibi bazı bölgelere yapısal destek içinde kullanılır ve kişiye özeldir.

Hyaluronik asit jel, fibroblast, yağ hücresi, hidroksiapatit gibi hacim sağlayan enjeksiyonlar ya da implantlar ile yapılır. Ancak bunlar arasında ön plana çıkan yağ hücresi enjeksiyonudur ki bu yağ enjeksiyonundan farklı bir yöntemdir.

İnsanoğlu tarih boyunca rejuvenasyon, gençleşme peşinde olmuştur. Ancak rejuvenasyonun sırrı gençlik pınarında ya da bir iksirde aranmıştır. Büyük İskender’in bile Hindistan seferinde böyle bir iksiri aradığı söylenir. Bu sır insanın yağ dokusunda bol miktarda bulunan kök hücrelerde saklı görünüyor.

İnsan yağ dokusunun bedendeki tüm diğer dokulardan daha fazla kök hücreye sahip olduğu biliniyor. Bir örnek verilirse aynı hacimdeki kemik iliğinden 1000 kat fazla kök hücre. 500 ml yağ dokusunda 200 milyon kök hücre var. Bu nedenle yağ hücresi enjeksiyonu ile verilen kök hücrelerin verildiği yerdeki dokuya dönüşme şansı var. Bu şans bize her yere yağ hücresi enjeksiyonu yapmamızı sağlıyor. Bu hücreler verilen yerde onarım sağlar, damarlanmayı arttırdığından beslenmeyi de arttırırlar. Üstelik verilen yağ hücreleri kişinin kendi dokusu olduğu için yabancı madde enjeksiyonlarının neden olduğu ya da olabileceği alerjik reaksiyonlar ya da granuloma gibi sorunlar da gözükmez.

Son çalışmalar uygun teknikle %90 oranında yaşam yüzdesi veriyor. Yağ hücresi enjeksiyonunda bazı hücrelerin eridiği doğrudur ancak yeniden yapılanma da doğrudur. Yağ enjeksiyonu ile volumetrik rejuvenasyon işlemi, en alt katmanlardan deri yüzeyine kadar doğal bir düzelme sağlar.

30 yaşından sonra her yaş grubuna uygulanabilir. Ancak yaş ilerledikce gereksinimler değişir. Doldurulacak derinlik ve bölgeler değişkenlik gösterir.

Yüz kontur ve açılarının doğal bir şekilde yeniden oluşmasını sağlar. İşlem olarak basittir ve iyileşme süreci kısadır. Gerekirse mini lift işlemleri ile kombine kullanılabilir.

Hacim kaybına ve kalan hacmin yer değiştirmesine bağlı yaşlanma bedende de olur. İçi boşalan, hacmini kaybeden meme dokusu sarkar. Hacmini kaybeden kalça dolgunluğunu kaybeder ve çevrede yalancı sellülitlere neden olur. El sırtı boşalır. Bu nedenle volumetrik gençleştirme ilkeleri beden içinde geçerlidir.

Daha fazla bilgi için lütfen Yüz gençleştirme makalemizi okuyunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.