Dudak ve Ağız Çevresi Gençleştirme

ağız-çevresi-kırışıklıklar

Dudak inceliği bazı kişilerde genetik olsa da yaşlanmayla dudaklar incelir. Dudaklar zaman içinde erir ve dudak atrofisi olarak adlandırılan bir yaşlanma sorunu ortaya çıkar. Dudak yaşlanmasının özelliklerinden birisi olan sigara çizgileri özellikle dudaklarına sürekli büzme hareketi yapan ve güneş hasarı görmüş kişilerde oluşur. O nedenle dudak estetiği belirli bir yaştan sonra yüz gençleştirmenin bir parçası haline gelir.

İyi yapılmış dudağın yüze gerçekten faydası büyüktür. Güzel bir dudak çekicilik yanında bakan gözü yakalar ve kişinin diğer sorunlarını örter. Bir başka deyişle kusur örtücü özelliği vardır. Dudak estetiği doğru yapılırsa yüzün uyumuna önemli bir katkıda bulunur ve gülme estetiğinin çok önemli bir parçasıdır. Diş estetiğinde çerçeveyi belirler. Dudağın kontürü, üst dudak ve alt dudak arasındaki denge (üst dudak alt dudağın % 75 i olmalı), ağız köşeleri, dudak kenarlarının kıvrım açıları, dudak burun arası mesafe, dudak üstü bölgesinin eğimi, hatları ve açıları, dudak çevresi cildin durumunun dudak estetiğinde önemli yeri vardır. Ayrıca dişlerin yapısı, rengi, sıralanışı, simetrisi, diş etlerinin durumu, gülümseme ve normal duruşta görünürlükleri, alt ve üst dişler arasındaki ısırma ilişkisi de doğrudan dudak estetiğini etkiler.

Dudağın bir de dinamik estetiği vardır. Dudaklar hareket edebilmeli, belirli ölçüde mimiklere katılabilmeli, konuşma sırasında rahat kullanılmalı, yumuşak ve esnek olmalıdır. Bütün bunlar göz önüne alındığında, yapılan dudak yüz ile uyumlu olur. Dudak estetiği her şeyden önce ayrı değil, yüz estetiğinin bir parçası olarak düşünülmelidir.

Dudak estetiği isteyen kişileri öncelikle “gülümseme estetiği” açısından analiz edilmelidir. Dudak ve çevresinin güzel olması yeterli değildir. Güzel gülümseme dudak estetiğinin önüne geçer. Bu nedenle dudak estetiği isteyen kişiye gülümseme estetiği açısından da analiz gerekir. Kişilerin yaklaşık yüzde 70’inde Mona Lisa gülümsemesi dediğimiz ağız köşelerinin biraz daha fazla kalktığı, dudak merkezinin daha az kalktığı gülümseme vardır. Geri kalan grup “kanin gülümseme” olarak adlandırılır ve dudak merkezi köşelerden daha önce kalkar. Çok az kişide ise “geniş gülümseme” olarak adlandırdığımız bütün dişlerin gözüktüğü bir gülümseme vardır.
Bu grupların dışına çıkan diş etlerinin aşırı göründüğü ya da gülümsemenin çarpık olduğu durumlarda botoks ya da cerrahi ile gülme tasarımı yapılmalıdır.

Dudak dolgunlaştırma işlemlerinde geçici ve kalıcı yöntemler vardır. Geçici yöntemler arasında fizyolojik dolgular, kalıcı yöntemler arasında yağ hücresi enjeksiyonu, doku kaydırma işlemleri ya da kalıcı implantlar ve jeller gelir. En doğal, yumuşak sonuçlar yağ hücresi ile olup gerekirse kolayca tekrarlanabilmesi yöntemi öne çıkarır. Fizyolojik jeller kolay uygulanabilmesi, dudak şeklini vermede esneklik ve ekonomik olması nedeniyle tercih edilebilir. Kalıcı maddelerin yabancı cisim reaksiyonu, hareket kısıtlaması gibi olumsuz sonuçları olabildiği için ilk seçenekler arasında sayılmazlar.
Bir de dudak asma, üst dudak mesafesini kısaltma, ağız köşesi lifti gibi yardımcı işlemler vardır. Bunlar ağız çevresi estetiğine katkıda bulunurlar. Ancak bu bölgedeki nihai nokta gülme tasarımı olup konuda uzman bir estetik cerrah ile birlikte diş estetiği uzmanının birlikte çalışması gerekir.

Dudak dolgunlaştırma da en ideal yöntem kök hücreden zengin yağ enjeksiyonudur. Kişinin kendi yağ hücrelerinden elde edilen bu hücreler işlem sonrası, yumuşaklık, rahat hareket ve doğallık elde edilebilir. Ancak dudak çok hareketli bir bölge olduğu için ilk günlerde yağ hücrelerinin tutma şansını arttıracak bazı önlemler gerekebilir. Saf yağ hücresi elde etme tekniği (no-touch) bölgeye olabildiğince hasarsız yağ hücre verme şansını verebilir. İşlemin basitliği tekrarlanabilme şansını verir.

Dudak estetiği yaptırmış olan Donatella Versace, Brittany Murphy, Lindsay Lohan ve Leslie Ash gibi bazı ünlülerin sonuçları doğal görünmüyor. Genellikle sosis tekniği ile ve üstelik bedene uyumsuz bir takım yabancı maddelerle yapılan işlemler ile sonuçlar kaçınılmaz olarak kötü olacaktır.

Yüz germe işlemleri ağız çevresini etkilemez. Bu nedenle bütünsel bir yüz gençleştirme için yüz germeye ağız çevresi estetiği de eklenmelidir.

Ağız köşesi kırışıklıkları (marioenet çizgileri) 

Batı literatüründe ağız köşesinden aşağı inen kırışıklıklar, marioenet çizgileri olarak bilinir. Marionet, hepimizin bildiği ipli kuklalara verilen isimdir. İpli kuklalara mimik ekleyen en önemli yer açılıp, kapanan ağızlarıdır. Bu hareketli parça ağız köşelerinden aşağı inen bir çizgiye neden olur. Gerçekten yaş ilerledikçe ve özellikle küçük çeneye sahip olan kişilerde alt çene bölgesi ipli kukla çenesine benzer. Hızlı kilo vermeler ve güneş hasarı sorunu derinleştirir. Ağız köşesinin aşağı doğru çekilmesinin belirginleşmesi ile yüze mutsuz ve üzgün ifade oturur. Yaşlanma bulguları yanında yüzün anlamını da bozulur.

Dudak ve ağız çevresi gençleştirme işlemlerinde peeling, dolgu,botoks, lazer ve askılar ön planda yer alır.

Bu görüntüye aşağıya dönmüş ağız köşeleri ve alt dişleri biraz daha fazla gösteren dudak çekilmeleri de eşlik eder. Tedaviye gelince, sorunun şittetine göre seçenekler değişir. Botoks, dolgu, hücre enjeksiyonları, alt çene implantı ve endoskopik yüz germe bu seçenekler arasında yer alır.

Botoks ağız köşelerini aşağı doğru çeken kasları gevşeterek, marionet çizgilerini azaltır. 3-4 ayda bir tekrarı gerekir. Bu bölgede deri altı erimelerin yerini alacak şekilde, dolgu ya da hücre enjeksiyonları yapılabilir. Dolguların etkisi 1-1.5 yıl kadar sürerken, hücre enjeksiyonlarında belirli bir oranda kalıcılık olur. Küçük çene ucu varsa, implantlar ile iskelet güçlendirilir. Yanaklarda sarkma varsa ağız çevresi estetiğine yüz germe de eklenir.

 

Dudak askılama

Dudak-askılama

Özellikle 50 yaşından sonra, dudak burun mesafesi uzarken üst dişler giderek az görünmeye başlar. Bu arada alt dudakta gücünü kaybeder ve alt dişler daha çok görünür olur. Uzun üst dudak mesafesi bazen yapısaldır ve daha genç yaşlarda görünür. Bazı burun estetiği operasyonlarından sonra da dudak burun bağlantısının gevşemesi ile üst dudak uzar.

Üst dudak uzaması orta yüzün oranlarını bozar ve yüze yaşlı bir görünü verir.  Uzama ile birlikte üst dudakta incelir ve içeri döner. Genellikle dudak üstü dikey çizgilerde bu soruna eşlik eder.

Tedavide dudak askılama hızlı ve kolay bir yöntemdir.  Sarkmış ya da uzamış dudak  burun köküne  askılarla tesbit edilir.  Deri fazlalığı burun tabanına izleri gizleyerek çıkarılır. Bu işlem ile burun dudak mesafesi kısalırken, üst dişler görünmeye başlar ve dudak dışa doğru hoş bir kavis alır.

Aşağıda  operasyon sırasında alt dudak-çene ucu oranlarına göre üst dudaktan fazla bölümün çıkarılması ile ilgili bir eskiz.
dudak askısı

Dinamik estetik ve dudak dolgusu

Estetik cerrahi işlemleri kişinin mimik ve hareketleri ile uyumlu olmalıdır. Diğer türlü sabit duruşta güzel olan sonuç gülerken, konuşurken ya da herhangi bir mimik sırasında değişip, bozulabilir. Bu durum uyumsuz estetiğin ya da yapay estetiğin diğer bir nedeni olur.  

Dinamik estetik dediğimiz bu önemli yaklaşım dudak estetiği için ayrı bir önem kazanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.