Ameliyatsız burun estetiği

ameliyatsiz_burun_estetigi

Ameliyatsız burun estetiği ve ışık

Işık kaynağı yüzde en çok burnu etkiler. 45 derece açıdan üstten gelen ışıkla yumuşak gölgeler oluşurken burun güzel görünür. Çok şiddetli bir ışık  kuvvetli gölgeler ve olmayan biçimler ortaya çıkartarak burnu bozar. Ameliyatsız burun estetiğinde burnun ışık refleleri ve gölgeleri dikkate alınarak hatlar belirginleştirilir. Doldurma işlemi hyaluronik asit jel gibi geçici dolgularla ya da kök hücre enjeksiyonu ile kalıcı olarak yapılabilir. Özellikle burunda kalıcı sentetik dolgu kullanılmamalıdır .

Ameliyatsız burun estetiği

Burundaki küçük sorunlar, burun kemeri, asimetri, burun ucu düşüklükleri, dengesizlikler, uyumsuzluklar ve ameliyat sonrası oluşan kusurlar botoks ve dolgu kullanılarak düzeltilebilir. Ameliyatsız burun estetiğinde dolgu ve botoks ile burun şekillendirilip kusurları belirli ölçüde giderilebilir. Botoks enjeksiyonu ile burun sırtındaki tavşan çizgileri düzeltilir, açık duran burun kanatları daraltılabilir, burun ucunu çeken kas aktif ise burun ucu kaldırılabilir.  Botoksun etkili olup olmayacağının işlem öncesi burun-mimik testleri ile belirlenmesi gerekir. Dolgu ile burun kökü ve burun sırtını doldurarak daha düzgün bir çatı elde etmek; burun dudak açısını doldurarak burun ucunu kaldırmak ya da burun ucunu doldurarak daha zarif bir uç elde etmek mümkün. Ayrıca cerrahi sonrası olabilecek küçük düzensizliklerin de dolgu ile kamuflajı yapılabilir. Bu düzensizlikler özellikle burun sırtında ise bu işlem kolayca yapılabilir. Burunda dolgu amaçlı kullanılan ürünler arasında özellikle hyaluronik asit jel   güvenli bir üründür. Bu işlemin etki süresi yaklaşık bir yıl olup sonuçtan memnun olunması durumunda, hücre kokteyli enjeksiyonu ile  daha kalıcı hale getirme işlemleri yapılabilir. İşlemler yüzeysel uyuşturucu kremlerin uygulanmasından sonra   kolayca yapılır. Kısa zamanda geçen hafif bir şişme ve kızarıklık dışında sorun oluşturmaz. Dolgunun etkisinin işlemden hemen sonra görülebildiği için kişi aynadaki görüntüsünü takip ederek, hekimi yönlendirme şansı bulabilir. Alerjik bünyelilerde dolguya reaksiyon olabilir bu durumda medikal tedavi gerekebilir. Dolgunun etkisi hemen görülürken botoksun etkisi için ise 3-4 gün beklenmesi gerekir. Kan sulandırıcı ilaç kullananlarda, hamilelerde, ve bazı sinir-kas rahatsızlığı olan kişilerde bu ikilinin kullanımı uygun değildir.

Daha iyi bir yüz uyumu için buruna komşu yapıların da bazen tedavisi gerekebilir. Bunlardan birisi dudaktır. İnce dudak burnu daha büyük gösterir.  ( Kontrast illüzyonu ) Dudağın dolgunlaştırılması göreceli olarak burnu küçültecektir.  Dolguya çok iyi bir alternatif hücre enjeksiyonudur.