Dudak estetiği ve dolgusu

Dudak estetiğinde dudak kalınlığı yanında, dudağın kontürü, üst ve alt dudak arasındaki denge, ağız köşeleri, dudak kenarlarının kıvrım açıları, dudak burun arası mesafe, dudak üstü bölgesinin eğimi, hatları ve açıları önem taşır.

Güzel bir dudak çekicilik yanında bakan gözü yakalar ve kişinin diğer sorunlarını örter. Dudak dolgusu doğru yapılırsa yüzün uyumuna önemli bir katkıda bulunur.

Dudağın kontürü, üst dudak ve alt dudak arasındaki denge (üst dudak alt dudağın % 75 i olmalı), ağız köşeleri, dudak kenarlarının kıvrım açıları, dudak burun arası mesafe, dudak üstü bölgesinin eğimi, hatları ve açıları, dudak çevresi cildin durumu dudak estetiğinde önemlidir. Ayrıca dişlerin yapısı, rengi, sıralanışı, simetrisi, diş etlerinin durumu, gülümseme ve normal duruşta görünürlükleri, alt ve üst dişler arasındaki ısırma ilişkisi de doğrudan dudak estetiğini etkiler. Dudağın bir de dinamik estetiği vardır. Dudaklar hareket edebilmeli, belirli ölçüde mimiklere katılabilmeli, konuşma sırasında rahat kullanılmalı, yumuşak ve esnek olmalıdır. Bütün bunlar göz önüne alındığında, yapılan dudak yüz ile uyumlu olursa gerçek dudak estetiği gerçekleşmiş olur. Dudak estetiği her şeyden önce ayrı değil, yüz estetiğinin bir parçası olarak düşünülmelidir. İşlemin konuya her yönden hakim bir plastik estetik cerrahi uzmanı tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Dudak kalınlaştırma yerine gülme tasarımı yaklaşımıyla ideal sonuca varılabilir.

Dudak dolgunlaştırma işlemlerinde geçici yöntemler arasında fizyolojik dolgular, kalıcı yöntemler arasında yağ hücresi enjeksiyonu, doku kaydırma işlemleri ya da kalıcı implantlar ve jeller gelir. En doğal, yumuşak sonuçlar kök hücreden zengin yağ hücresi ile olup gerekirse kolayca tekrarlanabilmesi yöntemi öne çıkarır. Fizyolojik jeller kolay uygulanabilmesi, dudak şeklini vermede esneklik ve ekonomik olması nedeniyle tercih edilebilir. Kalıcı maddelerin yabancı cisim reaksiyonu, hareket kısıtlaması gibi olumsuz sonuçları olabildiği için ilk seçenekler arasında sayılmazlar. Bir de dudak asma, üst dudak mesafesini kısaltma, ağız köşesi lifti gibi yardımcı işlemler vardır. Bunlar ağız çevresi estetiğine katkıda bulunurlar.

 Dudaklarınıza sürdüğünüz ruj eskisi gibi güzel durmuyor ise  Eros yayı dolgusu zamanı gelmiştir.

Dud

Dudağı çerçeveleyen kırmızı-beyaz hat Eros yayı olarak bilinir. Bu hattın belirgin ve diri olması arzulanır. Yüzün çekiciliği üzerinde çok güçlü etki bıraktığı için çerçevenin yaya benzemesinden esinlenilerek Eros yayı adı verilmiştir.Bu hat yaşlandıkça ve özellikle östrojen seviyesinin azalmasına bağlı diriliğini kaybeder ve silinir. Bu durumun en önemli yansımalarında birisi rujun eskisi gibi güzel durmamasıdır. HA jel dolgular ile bu hat hızlı bir şekilde belirginleştirilebilir. İşlem sonrası ruj sürülüp sosyal hayata devam etmek mümkündür.

 

udakların sanatsal oranlarına gore dudak dolgunlaştırma yapılsa da bazen ideal oranların dışına çıkılabiliyor. Bunda özellikle trendleri belirleyen bazı ünlülerin dudakları. Bu dudak yapılarının istenmesi plastik cerrah içinde kolaylık olabilir. Daha kolay hasta-hekim iletişimi kurulur.

En çok talep edilen dudak yapıları şu şekilde…

Angelina Jolie tarzı dudak:  Dudak potu belirgin, alt dudak daha ön planda olmak üzere genel dolgunluk
Liv Tyler  tarzı dudak : Dolgun alt dudak + biçimli üst dudak
Jessica Alba tarzı dudak: Genel olarak dudakların her bölümünde dolgunluk
Julie Roberts tarzı dudak: Üst dudaklar daha belirgin

Kişinin dudak ve yüz yapısı uygun ise  istediği dudak yapısı hyaluronik asit jel ya da hücre dolgularıyla yapılabilir. Bazen botoks da eklemek dudak kaslarının tasarımı açısından önemlidir.

*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 

dudak_estetiği

 

fonksiyonel_estetik