Göz Kapağı Estetiği

Göz kapakları ince derisi ve göz gibi çok değerli bir çift organı koruması açısından özelleşmiş dokulardır. Hassas derisi nedeniyle yüzün en kolay ve hızlı bozulan bölgesidir.Güneşten ve alerjik şişmelerde olumsuz olarak çok hızlı etkilenir.

İletişim göz teması ile başladığı için, karşıdaki kişi hakkında pek çok bilgiyi göz kapaklarından alırız. Yorgun, uykusuz, yaşlı, dikkatli ya da ilgili gibi pek çok duygu sıfatını sadece göz kapakları verebilir.

Göz kapaklarındaki başlıca sorunlar deri fazlalığı, kırışıklık, renk koyuluğu, damarlanma, torbalanma, düşüklük, kıvrımda eşitsizlik, kirpik azlığı ya da yokluğu şeklinde özetlenebilir.

Üst göz kapağındaki deri fazlalıkları, görüş alanının üst ve dış bölümünü daraltmakta; okuma ve araba kullanmayı zorlaştırmaktadır. Bu fazlalıklar göz kapağı düşüklüğü olan kişilerde kapağın düşüklüğünü daha da arttırmakta ve sorunu ağırlaştırmaktadır. Görüş alanını arttırmak için bu kişiler aşırı kaş kaldırma hareketi yaptığından, özellikle akşam saatlerine doğru yorgunlukla kendini gösterir. Üstelik aşırı kaş kaldırma hareketi kişinin alın çizgilerini derinleştirmektedir.
Göz kapağı sorunları estetik değil, aynı zamanda bir sağlık sorunudur, diyebiliriz. Üst göz kapağındaki fazlalık ve düzensizlikler makyajı zorlaştırmakta, istenmeyen boya kaymalarına neden olmaktadır. Üst kapaktaki gevşeklik kirpiklerin aşağı doğru bakmasına neden olarak, özellikle bayanlarda gözün çekiciliğini azaltır.

Alt kapakta da benzer sorunlar yaşanır. Alt kapaktaki fazlalık, göz kapağını daha aşağıya çekerek, gözün beyazının daha fazla görünmesine neden olur ve göze farklı bir anlam verir. Buradaki derinin gevşekliği uykusuz ya da yorgun bir ifadeye neden olur ve deri renginin daha koyu görünmesine yol açar. Alt deri gevşekliği yanında dışarı doğru fıtıklaşmış yağ torbacıkları, olumsuz bir görüntü verir. Alt kapaktaki ağırlık zaman için göz kapağı dış açısının aşağı inmesine neden olarak; farklı olumsuz etkilere de neden olur.

Göz kapağı estetiğinde önemli yenilikler vardır. Alt kapaktaki yağ torbalarının çıkarılması yerine, yayılması ve şekillendirilmesi ve zayıf olan iskelet desteğinin implant ile güçlendirilmesi bunların başında gelir. Bu yöntem daha doğal sonuç verirken, kapak ile yanak arasında güzel bir uyum sağlar.
Alt kapağa yara izi bırakmadan, kirpiklerin iç tarafından yaklaşmak dikişsiz bir yöntem olarak farklı avantajlar sağlar. Bu yöntem ile iyileşme oldukca hızlıdır. Kişi birkaç gün içinde normal yaşantısına devam eder. Alt kapak deri rengini açan ve deriyi sıkılaştıran lazer ve kimyasal soyucularda kapak estetiğini geliştirir.

Modern yüz estetiğinde alt kapağı yaparken kapağa komşu yapılarında estetik geliştirilmesi önerilir. Bu yapılmadığı zaman yüzde komposizyon sorunu yaşanabilir. ( Kontast illüzyonu- Dr.Karacalar)

Üst kapaktaki fazlalıkların alın derisinin gevşemesine ve kaşın aşağıya inmesine bağlı olduğu durumlarda üst kapak ile ilgili yeni yaklaşımlar da vardır. Endoskopik estetik cerrahi işlemleri ile alın derisi sıkılaştırılıp, kaş eski yerine alındığında bu sorun çözülmüş olur. Bu tür durumlarda üst kapaktaki fazlalığın alınması, kaşın daha da aşağı düşmesine neden olacaktır.

Alt kapak ve üst kapak için ameliyatsız bir şekilde bazı dolgu maddeleri ile , sorunlar azaltılıp gizlenebilir ve kapaklar güçlendirilebilir. Bu yöntemde hyaluronik asit jel ya da yağ hücresi kullanılır ve kişinin sosyal hayatını kısıtlamaz.

Yaşlanmanın ilk belirtileri göz kapaklarında başlar, gençleşme işlemlerininde göz kapaklarından başlaması gerekir.

Gözleri ruhun aynası olduğu söylenir. İnce ve hassas derisi nedeniyle yaşlanmanın ilk işareti, ne yazık ki gözlerde başlar. İletişim sırasında ilk temas edilen nokta olduğu için yüzün estetik puanlamasında ilk sırayı alır. Yeterli ve kaliteli uyku, iyi hidrasyon, alkol, sigara, tuzlu yiyecek ve kafeinden uzak bir diyet, özellikle güneş gözlükleriyle güneşten korunma, alerjik ortam ve ürünlerden sakınma alınacak önlemler arasındadır ve çok önemlidir. Bazen tedavi edilmeyen alerji ya da sinus sorunları, göz kapağını hızla bozabilir ve tedavi edilmelidir.

Göz çevresi ürünlerin göz kapağı yaşlanmasının en yüzeyel bulgularında kısmi düzelmeler sağlayabileceğini bilmemiz gerekli. Bilinen markaların göz çevresi kremleri kullanılabilir. Ancak en önemli nokta nonalerjik yani hiçbir şekilde tahriş etmeyecek bir ürün olmasıdır. Bu ürünlerin etkisi yüzeyel olsa da içeriklerinde bazı farklılıklar vardır.

Göz kapağı estetiğinde, soruna göre farklı yaklaşımlar vardır. Bir bölümü cerrahi bir bölümü cerrahi dışı. Her bir tedavi seçeneğinin etkisi ayrıdır. Botoks mimik kaslarına bağlı kırışıklıklara, dolgu volüm azalmasına bağlı kırışıklıklara, peeling (kimyasal ya da lazer) ciltteki güneş hasarı,leke,koyuluk, sarkma ve kırışıklıklara, çukurlukarın giderilmesinde yağ enjeksiyonu, torba estetiği göz altı torbalara, kaş kaldırma üst göz kapağı ve kapak yanları ile ilgili sorunlarda kullanılır. Ayrıca farklı cerrahi teknikler ile göze şekil verme ya da kaz ayaklarının giderilmesi de mümkündür.
Göz çevresi estetiği yüz gençleştirme de mutlaka dikkate alınması gerekli bir bölgedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.