Lazer lipoliz

Lazer lipoliz ya da lazer liposuction bölgesel yağ fazlalıklarından kurtulmanın emin ve kestirme yollarından birisi olarak öne çıkıyor. Kısaca lazer lipo olarak da bilinen yöntem lazer enerjisinin yağ dokusu içerisine bir fiberoptik aracılığıyla gönderilip; parçalanması ve hasarlanması esasına dayanır. Gevşek deriyi de bir miktar toparlama özelliği nedeniyle, bu bölge için ideal bir yöntem gibi görünüyor.

Bu özellik kollajen üretimini uyarmasına bağlanır. Bu etki ve parçalanan yağların emilmesi ile sonuçlar 6 hafta sonra görünmeye başlar ve 4 ay boyunca gelişme devam eder. Lokal anestezi altında yapılabilmesi, işlem sonrası morluk ve şişliğin az olması yanında hızlı bir işlem olarak çağımızın gereklerine uygun bir yöntem olduğu da söylenebilir.

Her bir bölge için bir seans yeterli olmakta, işlem süresi her bir bölge için yaklaşık 15-60 dakika arasında değişir. İşlem sonrası 10 gün kadar korse kullanımı söz konusu.

Yapılan çalışmalar yağ hücrelerinin lazer enerjisi ile fonksiyon göremeyip, dağıldığını gösteriyor. Bu sırada alt deriyi etkileyen lazer enerjisinin kollajen ve elastik lifleri etkileyerek doku kalitesini arttırdığı belirlenmiştir.

Özellikleri dokunun gevşek olduğu yerler, daha önce liposuction yapılmış bölgeler, liposuction için uygun olmayan sırt ya da erkek meme dokusu gibi sert yerler bu yöntem için uygun görünüyor.

Lazer lipoliz çeşitleri ve aralarında ki farklar

Deka Smart lipo, palomar slim lipo, fotona XP-2 , cynsure ve osyris gibi farklı cihazlar lazer lipoliz adı yerine kullanılsa da bu cihazlar da kullanılan lazer çeşidi Nd-YAG ve diod lazedir. Klinik sonuç olarak birbirlerine çok belirgin bir üstünlük sağlamasa da, kullanım kolaylığı ve işlem süresi açısından bazı  farklılıklar taşırlar.

Lazer yağ dokusunu üzerine etkisi nedir ?

1. Lizis adı verilen kalıcı etki: Lazer ışığı yağ dokusuna çarpınca fototermik etki ile yağ hücrelerinin duvarının yırtılması.

2. Tumefaksiyon denilen geri dönen yağ hasarı: Lazer enerjisi düşük ve yetersiz verilirse etki bu basamakta kalır. 5 cm3 için 3000 Joule enerji verilmesi gerektiği belirlenmiştir. Bu etkinin de bazı yardımcı uygulamalar ile kalıcı hale dönüştürülmesi mümkündür.

Lazer lipolizin liposuctiondan üstünlüğü

İşlemin çabukluğu ve kalıcılığı, sosyal yaşamla uyumu, liposuction işleminin yeterli olmadığı durumlarda ki etkisi ve doku sıkılaştırıcı özelliği nedeniyle bilimsel bir yöntem olarak öne çıkıyor. Ancak çoğu lazer lipoliz işlemine liposuctionında eklendiği unutulmamalı. Liposuction hala önemli bir yöntemdir.

Sellülitte lazer lipolizin yeri

En yalın tanımla derideki portakal kabuğu ya da yatak şiltesi görüntüsü gerçek sellülit olarak adlandırılır. Gerçek olan sellülit dokuyu avcumuzla sıkıştırdığımız zaman daha çok belli olur. Bu durum bozulmuş mikro dolaşımın eşlik ettiği yüzeyel yağ tabakasındaki fazlalık ile birliktedir. En hafif evresi çimdik ile belli olur. Evre ilerledikce yatar durumda bile görünmeye başlar. İkincil sellülit dediğimiz dokudaki gevşemeye bağlı oluşan sellülit ise yukarıdan elimizle dokuyu gerersek kaybolur. Bu tip sellülit daha çok ileri yaşın sorunudur. Bölgesel yağ fazlalığı ise sellülit olarak adlandırılmaz.

Estetik cerrahi, gerçek sellülit tedavisinde sellülit bantlarını kesme, lazer lipoliz ve yüzeyel liposuction ile tedaviye dahil edilir. İkincil sellülit dediğimiz doku sarkmasına bağlı durumda ise, liposuction çok sınırlı bir alana yapılabilir. Lazer lipoliz ve hücre enjeksiyonları birlikte kullanıldığı zaman bu tür sellülitlerde düzelme sağlanmaktadır. Ancak asla tek başlarına selülit tedavisinde yeterli değillerdir. Selülit tedavisi çok geniş kapsamlı bir tedavi planı gerektirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.