Burunda küçük dokunuşlar – Burun ucu estetiği

Bazı burunlarda sorun sadece burun ucundadır ya da kişi tam bir burun esteği yerine daha basit olarak burun ucu estetiği ister. Burun ucu estetiği genellikle lokal anestezi altında yapılabilir. Burun ucunun şeklini değiştirme yanısıra, kaldırma, kanatları küçültme ya da kısaltma gibi işlemler bu sırada yapılabilir.  İşlem sırasında burun ucu ve kanatlar arası yanlış açılanmalar giderilebilir. Alçı ya da tampon gerektirmez ve sosyal hayata dönüş hızlıdır.

burun_ucu_estetigi

Küçük dokunuşlar

   Günümüzde burnun kişiye özgün karakteristik özelliklerini koruyarak yapıldığı belli olmayan burunlar daha çok tercih ediliyor. Bunun en önemli nedeni estetikli gibi görünmeme ihtiyacı ve insanların giderek birbirine benzemesi gerçeği.

Burun estetiğinde küçük dokunuşlar burnu ya da burnun yüz ile uyumunu bozan kısımlarının değiştirilip, geliştirilmesi ile ilgili işlemlerini içerir. Küçük dokunuşlar bazen bir operasyonla, bazen ise operasyon yapılmadan sağlanabilir. Bu tür işlemlerin mantığında sorunun en iyi analizi ön plandadır

Burun estetiğinde küçük dokunuşlar burnu ya da burnun yüz ile uyumunu bozan kısımlarının değiştirilip, geliştirilmesi ile ilgili işlemlerini içerir. Küçük dokunuşlar bazen bir operasyonla, bazen ise operasyon yapılmadan sağlanabilir. Bu tür işlemlerin mantığında sorunun en iyi analizi ön plandadır.

Bu analiz için burun ve yüzün bilgisayar yardımlı geometrisinin çalışılması, burun ve yüz kalıpları ile heykel çalışmaları önemli avantajlar sağlar. Yapılan analizlerde kişinin algı ve yargı hatalarını da ortaya çıkarıp, kişinin burnunu ve yüzünü daha gerçekci ve doğru değerlendirebilmesi ile ilgili eğitim de verilmedir. Burnu ile ilgili estetik sorunla gelen kişilerde analiz sonrası yüz, kaş, dudak, çene, alın başta olmak üzere çevre yapılardaki sorunların olduğu, fakat kişinin bunları fark etmeyip, bütün sorumluluğu burna yüklediğine sıklıkla tanık oluruz.

Burundaki küçük sorunlar, dengesizlikler, uyumsuzluklar ve ameliyat sonrası kusurları botoks ve dolgu kullanılarak düzeltilmesi mümkün. Sonuçların kalıcılığı 4 aydan 2 yıla kadar uzayabiliyor. Sonuçtan memnun olunması durumunda, sonucu daha kalıcı hale getirme işlemleri yapılabilir. Botoksla burun sırtındaki tavşan çizgileri düzeltilebilir, açık duran burun kanatları daraltılabilir, burun ucunu çeken kas aktif ise burun ucu kaldırılabilir. Dolgu ile burun kökü ve burun sırtını doldurarak daha düzgün bir çatı elde etmek; burun dudak açısını doldurarak burun ucunu kaldırmak ya da burun ucunu doldurarak daha zarif bir uç elde etmek mümkün. Ayrıca cerrahi sonrası olabilecek küçük düzensizliklerin de dolgu ile kamuflajı yapılabilir. Bu düzensizlikler özellikle burun sırtında ise bu işlem kolayca yapılabilir. Ancak unutulmamalıdır ki hafif sorunlar dışındaki burunlarda estetik cerrahi ameliyatlarının yerini alamazlar. Burunda dolgu amaçlı kullanılan ürünler genellikle hyaluronik asit jel ve hidroksiapatittir. Bu ürünler fizyolojik kabul edilir ve bedenle uyumludurlar. İşlemler yüzeyel uyuşturucu kremlerin uygulanmasından sonra ince iğnelerle yapılır. Kısa zamanda geçen hafif bir şişme ve kızarıklık dışında sorun oluşturmaz. Dolgunun etkisini işlemden hemen sonra görmek mümkündür. Kişi aynadaki görüntüsünü takip ederek, hekimi yönlendirme şansını bulabilir. Ancak botoksun etkisi için, bir hafta beklenmesi gerekir. Daha iyi bir yüz uyumu için buruna komşu yapılarında bazen tedavisi gerekebilir. Bunlardan birisi dudaktır. İnce dudak burnu daha büyük gösterir. Dudağın dolgunlaştırılması göreceli olarak burnu küçültecektir.