Elma yanak estetiği

elma-yanak-estetiği

yanak

Sanatta bebek meleklerin portresinde elma yanaklı yüzler tanımlanır. Bu karakterlere cherub adı verilir. Bundan yola çıkarak cherubism tanımlaması doğmuştur. Bu tanımlama daha çok genetik geçiş gösteren elma yanaklı soruna işaret etse de genel olarak elma yanaklar içinde kullanılmaktadır. Gerçek cherubism çocukluk çağında başlayan genetik bir sorundur.

Cherub

 

Çocuklarda elma yanak sevimli ve şirin gözükse de erişkinlerde arzu edilen bir görüntü değildir. İdeal yanak elmacık kemiğine göre daha geride bir hatta yer almalıdır. Elmacık kemiği ile avurt ( yanağın ağız boşluğuna denk gelen kısmı ) olarak adlandırılan yanak bölgesi arasında yumuşak bir “ S “ ilişkisi vardır.

Elma yanak görüntüsünün en sık görülen nedeni ise yanak içi yağlanmadır. Elma yanak estetiğinde ilk hedef bu yağ dokudusur.  Bichat yağ pedi olarak da adlandırılan   bu yağ yastıkçığının fazlalığı ila yanaklar elma görüntüsü alırken bazen ise bu yağ dokusu fıtıklaşır. Bu tür nedene bağlı elma yanak görüntüsünün tedavisi oldukça kolaydır. Ağız içinden bir kesi ile bu yağ yastıkçığı traşlanır. Bu tür elma yanak estetiğinden sonras iyileşme ve sosyal hayata dönüş oldukça hızlıdır.

Elma yanak görüntüsünün bir diğer nedeni ise dış yağ tabakasının kalınlaşmasıdır. Bu kalınlaşma yapısal bir özellik olup, genellikle kilo kaybına dirençlidir. Çözüm ise bu yağ katmanını liposuction ya da lazer lipoliz ile inceltmektir. Herhangi bir dikiş olmadan gerçekleştirilen bu işlem de lokal anestezi altında yapılabilir.

Elma yanak görüntüsüne bazen hem dış hem iç yağ sorunları eşlik eder. Bu durumda yukarıda ki işlemin ikisi de yapılmalıdır.

İleri yaş elma yanak görüntüsüne ise genellikle yüz derisi altında ki sarkmalar da eşlik eder. Bu nedenle SMAS lift gibi ek işlemler de önerilir.

Elmacık kemiği zayıf olanlarda yanak yağı alınsa da istenilen elmacık kemiği yanak geçişi sağlanmayabilir. Bu nedenle elmacık kemiğini implant ya da dolgu ile ortaya çıkarmak elma yanak estetiği sonucu geliştirecektir.