Kulak Memesi Estetiği

Küpe-deliği-estetiği

Ağır küpelere ve güneş hasarına bağlı kulak memesindeki sarkmalar, küpe deliği genişlemeleri hatta yırtılmaları kulakta ciddi estetik sorun oluşturma yanında, küpenin rahat takılamaması ya da istenildiği gibi durmaması gibi sorunlara neden olmaktadır. Küpe deliği sorunları sadece ağır küpe takılmasına ya da küpenin kazara çekilmesine bağlı oluşmaz.
En önemli nedenlerden birisi, küpenin delikten geçen barı ya da sabitleyicisinin farklı metal karışımları ile yapılması ve buna bağlı oluşan ekzemalı deride yırtılmalardır. Küpenin bar ya da sabitleyici bölümünde kullanılan,bakır, çinko, nikel gibi metaller ve özellikle nikele karşı kulak memesinde ekzema gelişmektedir. Ekzema bulgusu olarak sulanma ve kabuklanma görülmektedir. Böyle bir küpe deliğine takılan küpe, özellikle saç tarama sırasında tarağa takılarak kulak memesinin yırtılmasına dahi neden olur.

Halka küpeler takılma riski yüksek olduğu için çekmeye bağlı hasar yaparken, ekzema durumlarında 2 gramlık bir küpe bile kulak memesi deliğini uzatabilir ve şeklini bozabilir. Küpenin barına karıştırılan sertleştirici metalin kişide alerjiye neden olmaması gerekir. Alerji yapan metal yama testiyle saptanabilir ve bu metalin olmadığı küpeler tercih edilir.

Uzamış ya da yırtılmış küpe deliği onarımı özel büyütmeli gözlüklerle lokal anestezi altında yapılır. İşlem sırasında kulak memesi deliğinin üst kısmı korunabilir. Kulak memesi derisi kızarıklığını ortadan kaldırmadan, tedavi yapılmaz.
Küpe deliği onarımı Z- tekniği adı verilen bir işlemle gerçekleştirilir. İyileşme bir hafta içerisinde tamamlanır. Kişi işlemden sonra günlük hayatına dönebilir. 2-3 ay yeniden küpe takılmaz. Tamamen yırtık küpe deliklerinde benzer bir yöntem uygulanır. Ancak 2-3 ay sonra tekrar küpe deliği açılır.

İleri yaşlarda ise küpe deliğinde genişleme yanında kulak memesinin sarkması ya da büyümesi gibi başka estetik sorunlarda görülür.
Bu nedenle ileri yaşlardaki küpe deliği estetiğine, kulak memesi küçültme işlemlerinin eklenmesi gerekebilir.

Küpe seçerken sadece beğenilerimiz ya da yüzümüze uygunluğu değil, sağlık ve estetik bakımdan da uygunluğu araştırılmalıdır.

Kulak memesi yüzün önemli ayrınıtılarından ve bu nedenle kulak memesi estetiği özellikle küpenin güzel durması için giderek popüler oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.